Urszula Kozłowska "Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę"

Recenzuje Asia Sąsiadek!


Prawdziwa przyjaźń jest wyjątkowym uczuciem. Jednym z najważniejszych na świecie. Dzięki niej wszystko jest możliwe. Bo prawdziwy przyjaciel wspiera, poświęca się, akceptuje nas takimi, jakimi jesteśmy, jest bezgranicznie szczery i ufny. Gdy mamy kłopoty, pomaga się z nimi uporać. Nie mówi tylko tego, co chcemy usłyszeć, ale to, co naprawdę myśli. Przyjaciele dzielą się radościami i smutkami. Powierzają sobie najskrytsze sekrety i tajemnice. Robią wszystko dla drugiej osoby. Znaleźć takiego prawdziwego kompana nie jest wcale łatwo. Trzeba czasu, cierpliwości, pokory.

Każdy śni o przyjacielu -
to normalna w końcu rzecz. 
Znaleźć chciałoby go wielu, 
wielu chciałoby go mieć...

O przyjaźni właśnie, o trudnej sztuce poszukiwania i zdobywania przyjaciela, opowiada niezwykle ciepła książka Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę Urszuli Kozłowskiej. Jeżyk to jeż. Jerzyk to ptak.

 Mały jeżyk Ignacy pragnie mieć przyjaciela. Prawdziwego, takiego od serca, takiego, z którym będzie mógł „przenosić góry”. Poszukuje go bardzo intensywnie. Każdego dnia wychodzi na spacer, żwawo maszeruje przez las, zagląda pod każdy krzaczek, zerka za każdy kamień. Szuka, szuka, szuka… marzy o wspólnie spędzanych chwilach, o zabawie i przygodach. Nagle z nieba, wprost pod nóżki jeżyka, spada jakaś pierzasta kuleczka. Próbuje się wznieść i znów spada. To ptak, jerzyk Dziubek. Okazuje się, że Dziubek uczy się latać. Mimo wielu różnic zwierzaczki zaczynają się wspólnie bawić, odnajdują wspólny język, wspólnie spędzają coraz więcej czasu. Między jeżem i jerzykiem rodzi się wspaniała i piękna przyjaźń.


Jeżyk Ignacy odkrywa, że marzenia się spełniają. Często w nieoczekiwany sposób i w nieoczekiwanym momencie. Przyjaciel spadł mu przecież z nieba. I to dosłownie! Jakie przygody przeżyją zwierzęta? Jak poradzą sobie w najtrudniejszych momentach? Czy przyjaźń będzie w stanie pokonać wszystkie przeszkody? Czy przetrwa mimo przeciwności? Jakie przeciwności ich spotkają? Jakich rzeczy doświadczą? Co jeszcze odkryją? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znaleźć można w książce.

Opowiadanie czytałam z ogromną przyjemnością. Urszula Kozłowska ciepło opisała przygody oraz historię wielkiej przyjaźni, którą przeżywa dwóch łobuziaków. Opowieść sprawia wrażenie nieco banalnej, ale skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym. Jest genialna w swojej prostocie. Pokazuje dzieciom, jak należy dbać o koleżeństwo, jak je pielęgnować, jak wiele trzeba z siebie dawać, żeby nie popsuć relacji. Uświadamia również, że przyjacielem może być ktoś, kto jest od nas zupełnie różny. Nie trzeba przyjaźnić się tylko z tymi, którzy są tacy jak my, tak samo się zachowują, tak samo wysławiają, są z tej samej gliny. Odbieram to jako próbę wyczulenia dzieci na różnorodność, inność oraz próbę nauki tolerancji.


Jak jeżyk z jerzykiem odkryli Afrykę Urszuli Kozłowskiej to niezwykle ciepła opowieść o prawdziwej przyjaźni, o przygodach i o zwierzętach. Ogromnym plusem książki jest zabieg przeplatania opowiadania zabawnymi wierszykami i ilustracjami. Sprawia to, że książka jest wyjątkowa, inna niż wszystkie, wyróżnia się. Ponadto czyta się ją niezwykle ciekawie i lekko. Cała historia napisana jest ciepłym i prostym językiem.

Mój synek jest jeszcze za mały, żeby zrozumieć mądry przekaz opowiadania, ale poznaje nazwy zwierząt, słucha doskonale napisanej historii i ogląda obrazki, które na mnie robią ogromne wrażenie. Rzadko spotyka się książki, w których ilustracje są tak realistyczne, a jednocześnie pogodne i sympatyczne. Ilustratorka, Agnieszka Kuglasz, wykonała dobrą pracę.

 Chociaż książka przeznaczona jest dla dzieci od czwartego roku życia, które dzięki dużej czcionce ”przebrną” przez całą historię z radością i dumą, to duży format i sztywne kartki sprzyjają już dwulatkom. Tekstu jest co prawda dużo, ale czyta się go zaskakująco szybko. Nie wiem, czy to dzięki dużym literkom czy wspaniałej opowieści. Wiem, że wciągnęła mnie ta książka dla dzieci. Wartka, ciekawa akcja, interesująca opowieść, wspaniali bohaterowie, jakich lubią dzieci, mądry morał i przekaz oraz piękne ilustracje, sprawiają, że polecam tę książkę z pełnym przekonaniem zarówno maluchom, przedszkolakom, jak i starszym dzieciom.


Możesz kupić tutaj: Jak jeż z jerzykiem odkryli Afrykę 

 Ilustracje: Agnieszka Kuglasz
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 48
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Dreams
Wymiary: 26.0 x 20.0 cm
ISBN: 9788393383108

Komentarze