Sarolta Szulyovszky "Wdzięczny kwiat"

Renzuje joangot!


Opowiem Wam dzisiaj o niezwykłej książce węgierskiej autorki i ilustratorki Sarolty Szulyovszky. Wdzięczny kwiat rozpoczyna dedykacja dla prababci pisarki, napisana specjalnie z myślą o polskim czytelniku. Pani Sarolta na dziesięciu stronach opowiada jak w poszczególnych porach roku, od wiosny poczynając, zmienia się ogród, do którego zaglądają dziadek Gezy, babcia Kato i ich wnuczka Hajnalka. Dziadek dba o ogród – pieli, podlewa i troszczy się o rośliny, jego żona spaceruje po nim, a Hajnalka biega i rozmawia z kwiatami. Aż pewnego dnia Kato, która słabo widzi, dostrzega na środku grządki jaskrawoczerwony kwiat, stojący na twardej łodydze...

Piękny, ciepły i niezwykle barwny tekst opowiada o przemijaniu, a pory roku stanowią tło dla ludzkiego życia. Myślę, że warto po tę opowieść sięgnąć razem z dzieckiem. Mogą narodzić się w jego głowie pytania i refleksje, które łatwiej omówić wspólnie. Stronom verso towarzyszą strony z niesamowitymi ilustracjami także stworzonymi przez autorkę. Są one plastyczne, wyraziste i bardzo proste, wręcz symboliczne. U dołu każdej strony recto znajduje się jeden wers wiersza Luca Morandiniego, który doskonale współgra z opowieścią oraz grafiką. Zachęcam Was również do odwiedzenia inspirującego bloga artystki z Budapesztu.Uwagi edytorskie. Książka jest niewielkiego formatu (170x200mm), w twardej oprawie, szyta, pięknie zaprojektowana przez Luca Morandiniego. W 2008 roku otrzymała 1. nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Pisarzy i Ilustratorów Książek dla Dzieci „11ºConcorso Internazionale Syria Poletti: Sulle ali delle farfalle” w kategorii książek dla dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Zachwyca mnie w niej wszystko, jest jak klejnot, który otwierałyśmy razem z córką, delikatnie przewracając strony. Nawet wyklejka zwraca uwagę i przyciąga wzrok. Inicjał rozpoczynający każdą nową stronicę jest ozdobiony ornametem roślinnym.


Publikacje takie, jak ta przekazują dziecku miłość do pięknie wydanych książek, uczą je estetyki, uwrażliwiają na piękno typografii i druku. Wdzięczny kwiat będzie naszą rodzinną perełką wydawniczą :-)

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 24
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Namas 
Wymiary: 17.0 x 20.0 cm
ISBN: 978-83-62537-06-8

Komentarze

Prześlij komentarz