Borbála Pőcz, Dóra Csányi “Masz prawo”

Recenzuje joangot!


Bardzo lubię recenzować książki wydawnictwa Namas, choć nie jest to łatwe zadanie. Wszystkie tytuły, które miałam okazję mieć w dłoniach charakteryzują się piękną szatą graficzną i staranną typografią. Masz prawo to przyjazna dziecku wersja Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Przypomnę, że dokument ten został przyjęty przez ONZ 13 grudnia 2006 roku, podpisany przez Polskę 30 marca 2007 roku, a ratyfikowany przez UE 23 grudnia 2010 roku.

Autorki, na równi z ilustratorem - Tiborem Kárpáti, opowiadają o prawach dzieci niepełnosprawnych. Publikacja w sposób jasny i czytelny prezentuje przekład z prawniczego języka Konwencji na język zrozumiały dla dziecka. Przekaz odbywa się za pomocą ilustracji i prostego słownictwa. Pamiętajmy, że oryginał ukazał się po węgiersku, natomiast tłumaczenie Sebastiana Stachowskiego jest w pełni jasne dla polskiego odbiorcy.

Kilka pierwszych stron to pytania i odpowiedzi dotyczące Konwencji, np.: Co to znaczy “mieć prawo”?, Dlaczego prawa są ważne?, Co znaczy, że ktoś jest niepełnosprawny? Następnie pojawia się strona z tekstem “masz prawo”, a na kolejnych kartkach wymienione są prawa wraz z krótkim omówieniem. Konwencja mówi o prawie: do uczestniczenia w codziennych czynnościach, do równych szans w urzeczywistnianiu swych marzeń, do sprawiedliwości, wolności oraz bezpieczeństwa... Tekst umieszczono na rewersie każdej kartki, natomiast obok (awers) znajdują się ilustracje. Zabieg ten pozwala młodym odbiorcom zrozumieć treść na wielu płaszczyznach.

Uwagi edytorskie. Egzemplifikacje stworzone przez grafika są wyraziste, czytelne, geometryczne, składają się z kilku linii i barw. Wszystkie zamieszczono na żółtych lub szarych stronach, a w rysunkach użyto cztery kolory: żółty, biały, czarny i zielony. Te same barwy zastosowano na grafice okładkowej, na czerwonym tle. Okładka jest zatem w silnym kontraście do stonowanej kolorystyki wnętrza książki, przyciąga uwagę swoją typografią i oszczędnym rysunkiem. Książka jest szyta, w miękkiej oprawie z szerokimi skrzydełkami, format 210x2012 mm. Bardzo chciałabym wiedzieć, jak tytuł Masz prawo odbierają dzieci niepełnosprawne. Gdyby ktoś z Was mógł wzbogacić ten tekst o recepcję niepełnosprawnych czytelników, to zachęcam do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.Możesz kupić tutaj: Masz prawo 

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 76
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Namas
ISBN: 9788362537044

Komentarze