„12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”


Centrum Edukacji Dziecięcej to gwarancja bezpiecznych publikacji. Piszę to, ponieważ jest wielu rodziców, którzy krytycznie podchodzą do współczesnej literatury dziecięcej i nie łykają wszystkiego, jak leci. Szczególnie nowoczesności. Dla (po)nowoczesności wartości są „be” – bo ograniczają, upraszczają, wyniszczają… Książki wydane z logo CED uczą i wychowują – to ostatnie też jest „be”, dodajmy! Ci, którzy jakoś regularniej tu zaglądają, myślę, że wiedzą, jak moherowe mam zapędy, dlatego gdy czytam, że wartości i że wychowanie, to czuję się jak u siebie w domu – spokojnie.

O tradycyjnie rozumianych wartościach – jak odpowiedzialność, sprawiedliwość, szacunek czy odwaga – opowiada dwunastu polskich utytułowanych autorów. Są wśród nich Irena Landau, Marcin Przewoźniak, Maria Ewa Letki, Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Paweł Beręsewicz. Ich historie osadzone są we współczesności. Dziecięcy bohaterowie na własnej skórze mogą się przekonać, co się dzieje, kiedy nie jesteśmy odpowiedzialni, jak można komuś okazać szacunek i czym jest uczciwość.


Kilkustronicowe opowieści przedstawiają zgrabną sytuację. Dwie najmocniejsze tworzą Przewoźniak i Beręsewicz. Ten pierwszy pisze o miłości. Zaczyna prosto z mostu:

Mati nie lubił taty. (…) Bo tata krzyczał, bo się czepiał, bo ciągle wymagał, nawet gdy było to zupełnie zbędne. Bo wciąż był z syna niezadowolony. Ciągle! Wiecznie! Codziennie! I dawał mu to odczuć. 

Co z tego może wyniknąć, gdy przed supermarketem tata wda się w awanturę z łysym kolesiem?

Beręsewicz tłumaczy nam szacunek, pokazując sytuację na stołówce. Właśnie tam Krysia-Kucharka krzyczy: „Jemu nie dawaj! To Czeczeniec!”. Czy można gorzej – myśli czytelnik? Interesujące zwroty akcji, szczypta humoru, a co za tym idzie brak patosu to przepis na dobry tekst.


Książki CED zawsze dobrze się sprawdzą w szkole i na różnego typu zajęciach. Wszędzie tam, gdzie wartości nie stanowią zagrożenia dla dziwnie rozumianej wolności człowieka.Możesz kupić tutaj: 12 ważnych opowieści 

Ilustracje: Elżbieta Kidacka
Wydawnictwo: Grupa Publicat/Papilon 
Wymiary: 205 x 265 x 15
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788324523436

Komentarze

Prześlij komentarz