Liliana Fabisińska „Maksio ma kłopoty”, „Pierrota bolą kopytka” (seria "Klinika pod Boliłapką")


W teorii literatury istnieje pojęcie literatury popularnej. Ta cechuje się schematyzmem, uproszczeniami i nastawieniem na dostarczenie przyjemności z czytania jak najszerszej grupie czytelników. W literaturze dziecięcej pojawia się coś na ten kształt. Są to czytadełka dla dzieci w wieku szkolnym. Do najbardziej znanych autorek czytadełek należą Holly Webb, Jacquelin Wilson czy Francesca Simon. Pewnie kojarzycie też cykl o Zuźce D. Zołzik, biurze detektywistycznym Lassego i Mai i kilka innych mniej lub bardziej udanych serii.

Liliana Fabisińska i Papilon wchodzą na rynek ze swoją propozycją. Stawiają na temat sprawdzony – zwierzęta. „Klinika pod Boliłapką” – bo tak została nazwana ta seria – opowiada o pani weterynarz Magdzie i jej bliźniakach Dominice i Kajtku. W pierwszej części poznajemy ich w dość trudnych dla nich momencie. Właśnie się wprowadzili, właśnie rozkręcają klinikę dla zwierząt, po tym, jak mąż i ojciec opuścił ich dla innej kobiety. Dzieci właśnie rozpoczynają naukę w nowej szkole, a mama jak zwykle ma mnóstwo pracy. Ale kolejne części mają też swoich indywidualnych bohaterów – raz jest to pies Maks i jego nowy pan, Filip, potem jest to kucyk Pierrot i ośmioletnia Melka. Zasadniczy schemat fabularny jest prosty. Zwierzę zaczyna chorować, więc trafia w ręce pani Magdy. Krok po krok, dzień po dniu obserwujemy zabiegi weterynaryjne, którym zwierzę jest poddawane. Poznajemy dziwnie brzmiące nazwy chorób – babeszjoza i ochwat, ale też mamy okazje przyjrzeć się leczeniu tychże. To niezwykle pouczające.

Fabisińska nie poprzestaje jednak na tych edukacyjnych wątkach. Wplata epizody romantyczne (nowy lekarz w klinice, doktor Paweł), psychologiczne (strach Kajtka przez odrzuceniem przez matkę), wychowawcze (nauka mycia podłóg, obowiązki domowe, praca Melki w stajni).

Innymi słowy, dla każdego coś:P Jak na czytadło przystało, czyta się sprawnie i miło.Możesz kupić tutaj: Klinika pod Boliłapką 

Wydawnictwo: Papilon
Wymiary: 125 x 125 x 10
Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788324520114

Komentarze