Ewa Kozyra-Pawlak „Ja, Bobik”

Marysia czyta

Igłą spisane przez Ewę Kozyrę-Pawlak dzieje Bobika trafią dobrze w potrzeby najmłodszych dzieci. Odpowiednie dawkowanie historii kota, który uważa się za króla, może sprawić, że ta obrazkowa książeczka stanie się jedną z najczęściej przez dziecko oglądanych.


Kozyra-Pawlak nie potrafi się oprzeć, by swego kociego króla nie pokazać w każdym możliwym ujęciu i pozie. Dlatego przede wszystkim oglądamy album kota, który panuje… panuje na kanapie, na wycieraczce, na półkach, w szufladach… no, gdzie się da. Szybko też czy przelotem możemy wejrzeć w kocie królestwo – tak naprawdę dom służących o imionach Eja i Ajeł (czyżby, przekładając z języka kociego na ludzki, Ewa i Paweł). Rzutem oka możemy też dostrzec poddanych – psy i koty. Książka Kozyry-Pawlak powstała z inspiracji tym, co blisko. Możemy się domyślać, że Bobik mieszka u autorki naprawdę. Pełna ciepła i miłości jest ta opowiadana rzecz. Zachwycona właścicielka daje drugie życie swojemu pupilowi – życie literackie.


W książce przede wszystkim zwracają uwagę ilustracje. Także w tym sensie książka jest albumem. Ułożone w obrazy skrawki materiałów zachwycają swoją prostotą. Autorka nie jest perfekcjonistką – materiały czasem się strzępią, czasem nitki odstają, a tkaniny są zwyczajnie i prosto sfastrygowane. Dzięki temu jednak jej prace zachęcają do twórczej aktywności. Ten ilustracyjny „hand made” budzi podziw. Najmłodsze dzieci, które doświadczają książki tak dość pierwotnie, będą chciały przede wszystkim jej więc dotykać. Ciepły filc będzie w nich wywoływał potrzebę głaskania stron, a cała książka po prostu przytulenia.

"JA czytam!"
Możesz kupić tutaj: Ja, Bobik

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wymiary: 220 x 220 x 8
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788310127112

Komentarze