Aleksandra Cieślak, Dominika Czerniak „Piwnice. Zagadki spod podłogi”


Przez chwilę miałam okazję mieszkać w bloku. Ogólnie uważam, że to nie jest dla mnie miejsce do życia. W blokach czuję, że się duszę, bo bloki nie mają duszy:) Bloki są bezosobowe i beznamiętne. Ale jedyne co może uratować opinię bloków w moich oczach to piwnice. Tak, te mają swoje charakterki i właśnie tam objawia się ludzka kreatywność, pasje i życie po prostu.


Myślę, ze w ten sposób widzą też piwnice Ola Cieślak i Dominika Czerniak autorki książki-zagadki „Piwnice. Zagadki spod podłogi”. Książka to zbiór jedenastu wierszy będących zagadkami. Ola Cieślak, którą ja znam przede wszystkim z ilustracji, opisuje nam piwnicę, a przede wszystkim rzeczy, sprzęty, które w niej się znajdują, zaprasza jednocześnie, by odkryć, kto jest ich właścicielem. I tak przedmiot po przedmiocie dowiadujemy się o charakterach mieszkańców bloku.

Bela tiulu, szyfon w pasy,
złota lama, sztruksy, sztrasy.
Rolka gumki, złoty sznur,
koraliki, tektur zbiór.
Cztery paczki, w nich – guziki,
szpilki, bisior z Ameryki,
chiński jedwab i koronka. (...)
Kto gromadzi barwne szmatki?
Kto naszywa w kratkę łatki?
 Kto się za maszyną chowa
z nożyczkami? To…

Oczywiście trudne słowa zostają wytłumaczone na marginesach, a rym pozwala się dziecku domyślić, o jaki zawód w zagadce chodzi. Okazuje się, że mieszkańcami bloku są między innymi działkowiec, aktorka, podróżnik, złota rączka… Rozwiązania znajdujemy na ostatniej stronie zapisane pismem lustrzanym, co stanowi dla małego czytelnika dodatkową atrakcję.


Ilustracje Dominiki Czerniak są oczywiście bogate w szczegóły. Stanowią dopełnienie tekstu i zachęcają oko do skupienia się na dłużej. Ciekawe świata dziecko na pewno będzie dopytywało rodzica o niektóre tajemnicze przedmioty. Ilustratorka wybiera zgaszone, ale zdecydowane kolory, utrzymuje obrazy w harmonijnej kolorystyce, decydując się na dwie, trzy barwy.

Cieślak i Czerniak to interesujący duet. Jestem ciekawa, czy spod ich rąk wyjdzie jeszcze jakaś wspólna publikacja.

PS
Dziękuję uważnemu Panu Czytaczowi za zwrócenie mi uwagi na gruby merytoryczny błąd w moim tekście!

Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Dwie Siostry
ISBN: 978-83-64347-18-4

Komentarze

  1. Dzień dobry! Chciałbym tylko zwrócić małą uwagę, że to Ola Cieślak pisała, a Dominika Czerniak ilustrowała. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A to Ci numer! Cieślak kojarzę jako ilustratorkę, Czerniak nie znam - stad to uproszczenie. Dziękuję za zwrócenie uwagi. Zaraz poprawiam!!!

      Usuń

Prześlij komentarz