Benjamin Chaud „Feralne urodziny ze Skarpetką”


Benjamina Chauda zdążyliśmy poznać przede wszystkim jako ilustratora (link 2). Tym razem mamy do czynienia z jego książką autorską – picturebookiem. „Feralne urodziny ze Skarpetką” to lektura – po dorosłemu patrząc – niewielkich rozmiarów (choć format bliski a4), jednak tak ogromnie pojemna w treść. Przede wszystkim zdumiewa mnie niesamowicie głębokie spojrzenie psychologiczne. Od emocji aż wrze na stronach tej dziecięcej książki.


Sytuacja jest tyleż typowa, co wyjątkowa! Bohater – mały chłopiec bardzo chce, żeby zakochała się w nim Julia. Akurat zaprosiła go na swoje urodziny, więc jest okazja, by podarować jej piękny prezent w kształcie serca. By uczynić moment szczególnym, chłopiec się przebiera. I tu trzeba wspomnieć o Skarpetce. Skarpetka to przytulanka (królik rasy baran). Z jednej strony chłopiec ją bezustannie ożywia, nadaje jej wszelkie cechy ludzie, z drugiej jednak – bohater ma pełną świadomość tego, że Skarpetka nie jest w stanie zrobić nic. A kiedy dochodzi do tych feralnych urodzin, chłopiec wszystko robi źle. Przebiera się za Skarpetkę i wychodzi na dziwaka, bo nikt więcej się nie przebrał. Prezent niepokojąco do wszystkiego się przykleja, także do owej Julii i znów jest niezręcznie. Potem bohater niszczy urodzinowe dekoracje. Chaud na wszystkich stronach przedstawia bohatera jako zakompleksionego, niepewnego siebie, wycofanego. Jednocześnie szczerze zdaje sprawę z uczuć chłopaka, który jako narrator tej opowieści nie ukrywa przed nami, jak strasznie się z tym wszystkim czuje. Wyczytujemy też, że obwinia o wiele Skarpetkę.


Podziwiać należy zmysł autora i jego zdolność do wczuwania się w dziecko. A może to umiejętność podglądania świata najmłodszych? Z całą pewności Chaud świetnie daje wyraz i obraz dziecięcemu przeżywaniu świata. Nie bagatelizuje dziecka, rozumie go. Tłumaczy dorosłym, którzy już zapomnieli, jak to jest być dzieckiem, ich emocje, znaczenie przytulanek w życiu dziecka, objaśnia charakterystyczne zachowania i pozy... Ale tłumaczy też dzieciom. I myślę, że tłumaczy nie tyle tym dzieciom, które mają emocjonalne problemy, wycofują się. Bo autor nie daje rad, jak się z emocjami bohater powinien ułożyć. Posyła go na drzewo, gdzie chłopiec siedziałby pewnie do rana, gdyby nie otwartość i czujność Julii. Wydaje się zatem, że Chaud tłumaczy dzieciom, by nie odrzucać, by przychodzić z pomocą, by próbować zrozumieć.

 Myślę, że to doskonała pozycja, którą warto czytać w przedszkolach, gdy dochodzi do odrzucenia. To wyjątkowy wstęp do rozmowy z dziećmi o emocjach i relacjach!


Oprawa: Twarda Stron:
36 Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Zakamarki
ISBN: 978-83-7776-149-6

Autor na FB


Komentarze