Adam Wajrak „Przewodnik prawdziwych tropicieli. Wiosna”


Przeczytaj e-booka na Legimi

„Myślę sobie że, ta zima kiedyś musi minąć…”I choć za oknem śnieg jednak próbuje udawać, że pada, a temperatura wyjątkowo spadła poniżej zera, ja wypatruję! Czego? Wiosny! W moim ogrodzie widać, że drzewa już się ożywiły, agrest i brzoskiwinia mają pączki. Dlatego Wajrak i jego „Wiosna”! Autor we wstępie sugeruje, że dla niego wiosna zaczyna się już w marcu, kiedy na łące pojawiają się czajki, a nad rzeką bobry.

Książka Wajraka właściwie to nosi tytuł „Przewodnik prawdziwych tropicieli” i rzeczywiście nim jest. Autor wspomina wujka Lechosława Herza i babcię Zosię, i przyjaciół, leśniczych, którzy niegdyś byli jego przewodnikami i opowiadali mu o świecie przyrody. Jak sądzę, rozpalali w nim tym samym ciekawość i potrzebę bliższego poznawania świata zwierząt, ptaków i roślin. Wydaje się, że Wajrak oddaje teraz to, co sam otrzymał. Jego obecność jest w książce zaznaczona mocno. Staje się on dla czytelnika wujkiem-leśniczym, z którym wędrujemy po rozlewiskach Biebrzy, przez Puszczę Białowieską, a nawet pośród miejskiej dżungli. I podglądamy. Wujek Wajrak wyjaśni, jak się ukryć wśród traw, jak zamaskować, by nie spłoszyć zwierzyny. Opowie nam też o łosiach, czajkach i bobrach, ale także o kopciuszkach, batalionach czy nieboraczkach. Te ostatnie bynajmniej nie są tym, czym wam się wydaje! Muszę przyznać, że pokochałam ten gawędziarski styl. Przypomina mi się „Zwierzyniec”, w którym Michał Sumiński – zawsze w stroju leśniczego – oprowadzał dzieci po lesie. Podglądanie dzików w telewizorze absorbowało moją uwagę całkowicie za sprawą głosu, który miał do powiedzenia tyle interesujących rzeczy. Podobnie i tu! Pasja Wajraka zaraża czytelnika. Dostajemy konkretne wskazówki – jak się ubrać, jak wyjąć kalosz, który utknął w bagnie, jak obserwować zwierzęta, kiedy podjąć misję ratowniczą, a kiedy jednak nie (i częściej jednak nie!), jak karmić… Autor nie unika też trudnego tematu korników w Puszczy Białowieskiej. Podoba mi się jego rozumienie problemu.

Ta miłość i szacunek względem przyrody – myślę! – nie pozostaną u dziecięcego czytelnika bez odpowiedzi. Ta książka domaga się reakcji! Możemy narzekać, że nasze dzieci siedzą w nowoczesnych technologiach i sarny na oczy nie widziały nawet w zoo, ale możemy też wyłączyć nasze nowoczesne technologie i po prostu wyjść na poszukiwanie wiosny. Marzec już za pasem! Lasy, parki, ale też podmokłe łąki nadają się do tego wspaniale. Zatem w ręce lornetki, aparaty fotograficzne, notatniki i oczywiście książkę Wajraka za przewodnika!

Zatem czekamy! Ale już niecierpliwie!E-book na Legimi

Na Legimi znajdziesz także inne tego autora:
Zwierzaki Wajraka
Lolek
Kuna za kaloryferem
Lato

Ilustracje: Michał Skakuj
Stron: 168
 Rok wydania: 2012
Wydawnictwo: Agora
ISBN: 978-83-26807534

Komentarze

  1. Bardzo ciekawa książka. Czytałam cała serię, a także inne książki Wajraka.
    "Kuna za kaloryferem" [bardziej dla dorosłych] oraz "Lolek" [książka dla dzieci].

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz