Jarosław Gryguć „Tu powstała Polska” (seria)


„Czasy mnichów i klasztorów”, „Jak budowano kościoły i pałace?”, „Na dworze króla”, „Jak Mieszko chrzest przyjmował”, „Czasy wojów i rycerzy”, „Życie w grodzie” to tytuły, które do tej pory ukazały się w ramach edukacyjnej serii „Tu powstała Polska”. Przenosimy się do czasów Piastów, aby przyjrzeć się bliżej wydarzeniom, ale przede wszystkim codziennemu życiu średniowiecznych. W zeszytach, które powinny się znaleźć w każdej polskiej szkole, Jarosław Gryguć przekonuje, żeby było naprawdę ciekawie i twórczo. Praca, którą autor tutaj zrobił, a więc i teksty, zebrane informacje, i ilustracje, zasługują naprawdę na zauważenie. Dlatego też wołam o nazwisko autora na okładce! A nie dopiero na pierwszej stronie.


Co tutaj znajdziemy? Każdy numer otwiera cytat z dawnych ksiąg. Na kolejnych rozkładówka pomieszczono zbiory krótkich notek na tematy związane z podejmowanym problemem. Jeśli sięgniemy do „Czasów mnichów i klasztorów”, dowiemy się wpierw o konkretnych zakonach (benedyktyni, franciszkanie, dominikanie), przyjrzymy się strojom, klasztorom, rytmowi dnia zakonników, medycynie, sztuce kulinarnej czy nauce i kulturze. Autor przykuwa uwagę czytelnika interesującymi uwagami:

Zakonnicy opiekowali się też ludźmi chorymi psychicznie, stąd zwrot „oddać kogoś do czubków”, czyli pod opiekę mnichów w spiczastych kapturach. 

Jednym z patronów piwowarstwa jest św. Arnulf – opat klasztoru w Soissons w Belgii. Jak głosi legenda, w czasie panującej zarazy uratował życie tysiącom wiernych, zachęcając ich do picia piwa zamiast zakażonej wody. 

W zeszytach „Na dworze króla” i „Jak Mieszko chrzest przyjmował” dodatkowo ilustracje zostały oznaczone kolorowymi trójkątami podpowiadającymi, w którym muzeum można odnaleźć dane eksponaty. Wśród nich znalazły się Muzeum Początków Państw Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Archidiecezji w Gnieźnie, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Rezerwat Archeologiczny Gród Piastowski w Gieczu. I tylko żal bierze, że ze Śląska to jednak wyprawa.


Pożytecznie, mądrze, ciekawie! Bardzo mi się To podoba!
Więcej można znaleźć na stronie poświęconej tej serii. Tam interesująca aplikacja, plakaty oraz scenariusze lekcji!Ilustracje: Jarosław Gryguć
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: Media Rodzina

Komentarze

  1. Gdzieś już pisałem tutaj, wieki temu, że jestem historykiem, ale jeszcze raz się powtórzę, i będę poszukiwać tych publikacji, bo są one rzeczywiście potrzebne !

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zajrzyj też na stronę, którą podałam na końcu wpisu. Tam wiele przydatnych materiałów dla nauczycieli.

      Usuń

Prześlij komentarz