Książki o tematyce EKO

Być EKO staje się trendy. Już wiemy, że na zakupy wybieramy się z własnymi torbami i woreczkami na warzywa czy owoce. Już segregujemy śmieci. Już nauczyliśmy się, że domowe czyścidła łatwo zrobić samemu i jest to zdrowsze nie tylko dla środowiska. Już czytamy etykiety, pijemy wodę z kranu i kawę zamawiamy do osobistego, noszonego ze sobą kubka termicznego. Ale czy dzieci też wiedzą, znają, umieją? Literatura dziecięca nie pozostaje w tyle wobec tych tematów, które stały się w ostatnim czasie tak ważne dla wielu z nas!

Nowości, które możecie znaleźć na ksiegarskich półkach! Opisy pochodzą od wydawców!Ola Woldańska-Płocińska „Śmieciogród” wydawnictwo Papilon


Nie chcemy, żeby Ziemia każdego dnia stawała się coraz większym Śmieciogrodem… Możemy pomagać planecie małymi krokami: używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci. Kontynuacja serii, w której do tej pory ukazała się książka o prawach zwierząt „Zwierzokracja”. Autorka bierze na warsztat inny ważny dla świata temat: śmieci, niemarnowania, zero waste, ekologii i dbania o Ziemię. „Śmieciogród” składa się z 38 rozkładówek z kolorowymi i zabawnymi ilustracjami w dużym formacie. Krótkie, przystępne teksty zawierają wiele informacji i ciekawostek. Książka w ciekawy sposób, zarówno w warstwie tekstowej, jak i ilustracyjnej, opowiada o historii opakowań (od tych naturalnych po syntetyczne) oraz o tym, co możemy zrobić teraz, metodą małych kroków, by uchronić Ziemię przed zalaniem plastikiem i staniem się wielkim Śmieciogrodem.
 
Emilia Dziubak „Draka ekonieboraka” wydawnictwo Albus 


Drodzy Dorośli i Drogie Dzieci! Ekonieborak, tytułowy bohater naszej nowej książki pt. „Draka ekonieboraka” zaprasza Was do swojego świata. Podróżuje w nim terenówką, robi zakupy i pranie, gromadzi śmieci, ogląda telewizję i korzysta z komputera przy włączonym świetle. Ekonieborak mieszka wśród nas, może jest twoim krewnym, sąsiadem, może ty sam niekiedy zachowujesz się podobnie do niego? Każdy z nas popełnia ekologiczne grzechy. Profesor Sumienie liczy na to, że dokona się w Tobie EKOprzemiana! Pośmiejmy się – my dorośli – z samych siebie! Pozwólmy dzieciom pośmiać się z dorosłych! Życzymy wszystkim małym i dużym czytelnikom wspanialej zabawy!

Agnieszka Frączek„Sprężynek na tropie Tajemnic. Ekologia” wydawnictwo BIS 


Pierwsza z cyklu książek o Sprężynku – ludziku-maskotce samodzielnie wykonanym przez Antosia ze starej sprężyny zegara. Sprężynek służył do zabawy, gdy Antoś chorował na ospę, a potem stał się jego nieodłącznym, bardzo mądrym przyjacielem. Jak przystało na ludzika powstałego z recyklingu, Sprężynek wiele mówi o ochronie środowiska.

Dorota Majkowska-Szajer,Anna Kaszuba-Dębska „Skok na smog” wydawnictwo Znak 


Witaj na pokładzie pierwszego na świecie statku antysmogowego. Zapnij pasy i ruszajmy w podróż w trosce o Twoje zdrowie. Dołączcie do naszej ekipy ratunkowej. Pora na walkę z Jej Śmierdzącą Wysokością Niską Emisją i gangiem mikrotrucicieli. Smog w Polsce to nie przelewki. Zagrożeni jesteśmy wszyscy – od dzieci, przez nastolatki i dorosłych. Nawet w tej chwili, czytając te słowa, najprawdopodobniej wdychasz smog. Jak się z nim zmierzyć? Jak możesz przeciwdziałać? Wystarczy kilka prostych kroków, a pierwszym z nich jest… otwarcie tej książki.

Marcin Pałasz„Jaś Wiadomy zmienia świat” wydawnictwo Juka 


Książka jest opowieścią o przeciętnej rodzinie: rodzicach i dwójce dzieci oraz problemach, jakie rodzina musi rozwiązywać w codziennym życiu. Czytelnicy dowiedzą się, dlaczego w okresie przedświątecznym schroniska nie prowadzą adopcji, co to jest Czerwona księga gatunków zagrożonych, czy cyrk bez zwierząt ma sens, jak segregować śmieci, w jaki sposób każdy z nas może oszczędzać wodę, o tym, że w niektórych częściach świata dzieci zamiast chodzić do szkoły, muszą pracować oraz o wielu innych ważnych i interesujących rzeczach. Dodatkowo, po każdym rozdziale, umieszczone są ciekawostki - dane liczbowe, porady, infografiki, linki do stron odpowiednich instytucji.

Katarzyna Sowula„Dzień cukierka bez papierka czyli Ekozosia sprząta świat” wydawnictwo Dwie Siostry 


Zosia ma 9 lat, bujną fantazję i ulubiony kolor: zielony. Marzy o własnym psie, ale cóż – na razie hoduje pod łóżkiem szybko rosnący bałagan. Nie z lenistwa, o nie! Po prostu w tym wieku człowiek ma na głowie tyle ważniejszych spraw… Zwłaszcza gdy postanowił wypowiedzieć wojnę śmieciom i posprzątać cały świat! A w dodatku musi chodzić do szkoły i odrabiać lekcje. Zabawna minipowieść o przygodach przejętej ekologią dziewczynki wywołuje szeroki uśmiech i zachęca do namysłu nad tym, jak każdy z nas może dbać o czystość naszej planety.

"Wytwórnik ekologiczny" wydawnictwo Wytwórnia 


Czwarty już z serii "Wytwórników", czyli autorskich książek aktywnościowych. Tym razem Baobaby Studio stworzyło Wytwórnik ekologiczny, czyli około 2,5 m2 powierzchni do mazania, kolorowania i ...rozwiązywania codziennych problemów! A wszystko to w imię natury! Kreatywne zadania, które znajdziemy w książce odnoszą się do ekologii. Nie zakazują i nie nakazują, jedynie uwrażliwiają na naturę i zielone problemy. Niech to, co pożytecznie, będzie przede wszystkim przyjemne! W "Wytwórniku" poruszamy tematy: zwierzęta i tereny zielone w mieście, racjonalne gospodarowanie wodą i energią elektryczną, segregowanie śmieci, rola pszczół w ekosystemie, alternatywne źródła energii, zbilansowana dieta. "Wytwórnik ekologiczny" uczy przez zabawę. Do twórczej pracy zachęci duży format książki i szlachetny papier Munken Print.

Taro Miura "CO2. Pojazdy" wydawnictwo Tako


Ile CO2 emituje samochód? A ile autobus, samolot czy superszybki japoński pociąg Shinkansen? Taro Miura zwraca uwagę na problem emisji dwutlenku węgla, bawiąc małego czytelnika ciekawym zestawieniem pojazdów.

Komentarze

Prześlij komentarz