Johnny Ball "Matemagicy. Jak ze wszystkiego wyczarować matematykę

Napisała moja córka, Marta:)


Niby wakacje... niby należało by odpoczywać... ale głowa głodna wiedzy nigdy nie odpoczywa, a matematyka czai się wszędzie, czego dowodzi Johnny Ball w książce "Matemagicy". Oto kilka arcyciekawych rzeczy, których można dowiedzieć się z książki!

Czy zastanawiałaś się kiedyś, jak zważyć swoją głowę nie odcinając jej? Tak, tak…

Wystarczy wykonać trzy proste kroki, by się tego dowiedzieć:

1. Włóż wiaderko do dużej miski. Napełnij wiaderko wodą po sam brzeg.

2. Zanurz całkowicie głowę w wiadrze. Nadmiar wody przeleje się do miski.

3. Objętość wody, która się przelała, jest identyczna z objętością głowy. Ich waga jest taka sama. Gęstość ciała człowieka jest prawie taka sama jak gęstość wody. Wystarczy więc teraz zważyć przelaną wodę, żeby uzyskać bardzo dokładną odpowiedź na pytanie, ile waży twoja główka?

 

Jak myślisz, czy to zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe: Przeważająca większość ludzi ma więcej nóg, niż przypada średnio na jednego człowieka.

Tak, tak, szare komórki się gotują…:)

Zdanie jest prawdziwe. Większość ludzi ma dwie nogi, ale średnia liczba nóg przypadających na osobę jest mniejsza, ponieważ jednak nie wszyscy szczęśliwie posiadają dwie nogi. Niektórzy nie maja ich wcale. Przy założeniu, że na świecie żyje 6 miliardów 700 milionów ludzi, z czego milion ma jedną nogę, a milion nie ma żadnej. Całkowita liczba nóg wynosi:

 (6 698 000 000 x 2) + 1 000 000 = 13 397 000 000

Liczba wszystkich ludzi na świecie wynosi: 6 700 000 000

Średnia liczba nóg na jednego człowieka wynosi:

13 397 000 000 : 6 700 000 000 = 1,9995

Zatem posiadacze dwóch nóg mają ich więcej, niż wynosi średnia!

Czy wiesz, co to jest wskaźnik Big Maca? Bynajmniej nie mierzy się nim poszczególnych Big Maców w różnych MacDonaldach. Ekonomiści wymyślili ten wskaźnik, aby porównywać siłę nabywczą różnych waluty. Jeśli w Anglii Big Mac kosztuje funta, a w Stanach dwa dolary, przy czym za jednego funta można kupić półtora dolara, to brytyjski funt ma większą siłę nabywczą i możliwe, że jest przewartościowany.

A czy wiesz, jak daleko może widzieć oko człowieka? Aż do gwiazd! Najdalszym obiektem widzianym gołym okiem jest Galaktyka Andromedy oddalona o 2,5 miliona lat świetlnych. Niektórzy potrafią nawet dostrzec Galaktykę Trójkąta leżącą 3,14 miliona lat świetlnych od Ziemi.

Data wydania: 2012
Liczba stron: 92
ISBN: 978-83-7596-282-6
Wydawnictwo:  G+J

Komentarze