Robert Louis Stevenson "Doktor Jekyll i pan Hyde"

 [informacja prasowa]


 

Ponadczasowa opowieść o dwoistości ludzkiej natury w efektownym, nowoczesnym opracowaniu graficznym. Drugi tom w serii „Świeżym Okiem”, prezentującej bogato i wyraziście zilustrowane wydania klasyki literatury światowej.

 

Przekleństwo ludzkości polega więc na tym, że dwie sprzeczne natury są ze sobą na wieki

złączone. [...] Jak je rozdzielić?

 

Jaką tajemnicę skrywają odrapane drzwi w ślepej ścianie pewnego ponurego londyńskiego domostwa? I co łączy jego mieszkańca, brutalnego i bezwzględnego Edwarda Hyde’a, z szanowanym londyńskim lekarzem Henrykiem Jekyllem? Gotycka nowela Roberta Louisa Stevensona już od ponad 140 lat wciąga czytelników w mroczne śledztwo rozgrywające się wiktoriańskim Londynie, a zarazem w labirynty ludzkiej psychiki, sprzecznych instynktów i pragnień.

 


 

Pierwotnie wydana jako groszowa powieść, szybko stała się bestsellerem, zawładnęła wyobraźnią czytelników i na stałe zapisała się w historii literatury. Doczekała się ponad stu dwudziestu adaptacji filmowych i teatralnych, a interpretowano ją na wiele sposobów – jako literacką zapowiedź psychoanalizy, opowieść o mrocznych impulsach kryjących się w podświadomości, opis patologicznego rozdwojenia jaźni, analizę mechanizmu uzależnienia czy krytykę wiktoriańskiego społeczeństwa. Zarazem jednak jest to klasyczne dzieło literatury grozy i frapująca historia kryminalna, która do dziś nie przestaje zachwycać precyzyjną konstrukcją, psychologiczną przenikliwością i siłą wyrazu.

Ekspresyjne i pełne czarnego humoru ilustracje brazylijskiego artysty Adão Iturrusgaraia, łączące technikę kolażu z estetyką komiksu i pop-artu, nadają tej wciąż inspirującej opowieści nowe, świeże oblicze.

 

Robert Louis Stevenson (1850–1894) szkocki prozaik, eseista, poeta i reportażysta, wybitny przedstawiciel brytyjskiego neoromantyzmu, znany na całym świecie dzięki powieściom takim jak Wyspa skarbów i Porwany za młodu oraz noweli „Doktor Jekyll i pan Hyde”. Choć był podziwiany przez współczesnych sobie twórców, później przez długi czas uważano go za autora drugorzędnego, o znaczeniu niewykraczającym poza gatunek powieści grozy i literaturę dla dzieci. Dopiero pod koniec XX wieku został odkryty na nowo nie tylko jako znakomity pisarz, ale też przenikliwy krytyk literacki i obserwator swoich czasów.

 

Adão Iturrusgarai (ur. 1965) brazylijski rysownik, autor komiksów, satyryk i scenarzysta seriali komediowych. Wydał kilkanaście albumów komiksowych, regularnie publikuje w czasopismach w Brazylii i Argentynie. Podczas pracy nad ilustracjami do Doktora Jekylla i pana Hyde’a inspirował się rocznikami „Paris Matcha” z lat 50., dając wyraz nie tylko mrocznej stronie swojej osobowości, ale też zamiłowaniu do kultury francuskiej.

 

Tadeusz Jan Dehnel (1906-1974) tłumacz literacki, autor przekładów wielu klasycznych dzieł literatury brytyjskiej i amerykańskiej, w tym między innymi prozy Williama Thackeraya, Williama Styrona, Roberta Louisa Stevensona, Marka Twaina, Charlesa Dickensa, Irwina Shawa, Agathy Christie, Gilberta Chestertona, Jamesa Jonesa, Jacka Londona, Jamesa Baldwina.

 


tekst: Robert Louis Stevenson

ilustracje: Adão Iturrusgarai

tłumaczenie: Tadeusz Jan Dehnel

seria: Świeżym Okiem

ISBN 978-83-8150-238-2

Format: 13,5 x 20,5

Oprawa twarda

Objętość: 256 stron

Termin wydania: 2 lutego 2022

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Komentarze