Zuzanna Orlińska "Król Myszy", "Powietrzny żegalrz"

[informacja prasowa] 

CYKL "UCZEŃ SZTUKMISTRZA"

KRÓL MYSZY

 



Król Myszy wiedzie nas na scenę burzliwych wydarzeń okresu napoleońskiego. W korowodzie barwnych postaci mamy Ludwika XVIII, zaplątanego w intrygi i zdrady, artystów, wynalazców i wielkie umysły epoki. Ale także zwykłych ludzi, tworzących warszawski tygiel osobowości. 

Przybycie do Warszawy Ludwika XVIII, francuskiego króla wygnańca, rozpoczęło sekwencję niezwykłych zdarzeń i misternych rozgrywek dyplomatycznych. W towarzystwie dwunastoletniego Marcina zgłębiamy tajemnice epoki i zostajemy wciągnięci w sam środek napoleońskiej intrygi szpiegowskiej. Książka Zuzanny Orlińskiej to nie tylko znakomita lekcja historii, ale również pasjonująca opowieść o życiu wielokulturowego miasta oraz zderzeniu starego i nowego ładu na kontynencie. Tak powinno się pisać powieści dla młodzieży.

Piotr Bejrowski, Histmag.org

 

Zaczyna się niewinnie, ale nie dajcie się na to nabrać! Z biegiem stron opowieść się rozkręca, mroczne intrygi i postacie kryją się tylko po to, żeby znienacka wyskakiwać i zaskakiwać nas, czytelników. Kończysz czytanie i pytasz: „No, dobrze, ale co dalej było? Kiedy dalszy ciąg?”.

Joanna Papuzińska

 POWIETRZNY ŻEGLARZ

 


Kolejny raz z Marcinem przemierzamy Warszawę z początku XIX wieku, w której tak wiele się dzieje! Bystry syn szewca ponownie znajdzie się w centrum działania spiskowców. Tym razem trup ściele się gęsto. Lawina zaskakujących zdarzeń nie pozwala spokojnie przyglądać się biegowi wypadków. Trzeba działać! Czujnie obserwować, nasłuchiwać i czytać codzienną prasę.

Tymczasem pierwszy balon Kuparenki zawiśnie nad miastem, muzyka Ernsta Hoffmanna wypełni koncertowe sale, a mechaniczne wynalazki zachwycą warszawską gawiedź.

Wielka historia z Napoleonem w tle i codzienne życie – trochę cyrkowe, trochę kuchenne, ale i uczuciowe, które wybuchnie niespodziewanie. Oto ponowne starcie uczuć i rozumu w znakomitej opowieści.

Dziewiętnastowieczna Warszawa stała się areną doniosłych wydarzeń, które wydatnie wpłynęły na losy Starego Kontynentu. W swojej książce Zuzanna Orlińska zabiera nas w fascynującą podróż uliczkami dziewiętnastowiecznego miasta, przybliżając wyjątkowy klimat czasów napoleońskich, fascynacji cudami techniki, ale również prezentuje wspaniałe dokonania wielkich umysłów. Misternie utkane postaci, urokliwa teatralność powieści, a do tego nutka tajemniczości i intrygi, wciągają od pierwszych stron lektury. Autorka niejednokrotnie mruga okiem do tych czytelników, którzy uważnie pracowali na lekcjach historii i języka polskiego, ale także potrafi przekonać tych, którzy nudzili się w ławce szkolnej. Duża w tym zasługa odpowiedniej konstrukcji bohaterów na czele z dwunastoletnim Marcinem, którego poznaliśmy już w „Królu Myszy”, pierwszej odsłonie cyklu.

Czy Jacquotowi uda się znaleźć wielką pieczęć Francji? Czy pracowity Jordaki Kuparenko zostanie pionierem awiacji i wzbije się w przestworza? Co skrywa w sobie tajemniczy pamiętnik doktora Walentego Gagatkiewicza? Odpowiedzi na te pytania z pewnością zaskoczą młodszych i starszych odbiorców.

Natalia Pochroń, Histmag.org

 

Ilustrator: Marcin Minor 

Kategoria wiekowa: 14+

 Ilość stron: 376 

ISBN: 978-83-8208-005-6 

Wydawnictwo Literatura

 

 

Komentarze