Alice James, Eddie Reynolds, Darran Stobbart „Młody matematyk. Notatnik”

 


Edukacja domowa – która jest udziałem od dwóch lat czwórki moich dzieci – wymaga podejścia projektowego do nauki. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że nie uczysz się wszystkich przedmiotów naraz, tylko skupiasz się na kilku przez pewien czas (aż do zdania egzaminu), aby potem zająć się kolejnymi. Takie podejście pozwala dziecku spojrzeć niejako z lotu ptaka na przedmiot, np. odkrywasz, że w 7 klasie na biologii zajmujesz się człowiekiem. Kawałkując wiedzę i rozkładając ją pomiędzy inne przedmiotu, na końcu odkrywasz, że nie wiesz, czego się uczyłeś. Zgłębiając więc dany temat, dzieci zachęcane są w edukacji domowej do robienia projektów, czyli do tego, żeby zostać ekspertem jakiegoś działu, zgłębić go i być gotowym do zaprezentowania swojej wiedzy w ciekawy sposób. Czasem mamy tu problemy z tym, jak wymyślić coś ciekawego np. na matmę:) „Młody matematyk. Notatnik” może stanowić doskonałą podpowiedź w tej kwestii.

Co tu znajdziemy? Matematykę! Jednak tę przydatną matematykę. Wydaje się, że celem książki jest odpowiedzieć na pytanie, które często pada z ust uczniów: a po co mi to??? Autorzy rozpoczynają więc o wskazania wątpliwości, które nas nurtują, a które są pytaniami stricte matematycznymi, jak: które dźwięki współbrzmią najlepiej? jak szybki może być internet? ile euro kosztuje dolar? Udowadniają, że matematyka to nie ślęczenie nad zadaniami tekstowymi nudnymi jak flaki w oleju, ale to coś praktycznego, czego odkrycie może dać dużo radości.

A konkretnie? Inspirujące zadania – układanki pentomino, tworzenie sieci, projektowanie krzywych, łamanie kodów, kwadraty magiczne, zdania z nawigacji… Czy pojawiają się tutaj pojęcia matematyczne? Oczywiście! Dowiemy się, co to jest ciąg Fibonacciego, liczba Pi, mikro i tera, trójkąt Pascala, teoria grafów, teselacja, wstęga Möbiusa. Imponujące, prawda? Książka zachęca odbiorcę do bycia kreatywnym, do próbowania, do aktywności, udowadniając tym samym, że matma nie musi być męcząca i nudna! Można w niej też zapisywać swoje notatki, odpowiedzi – innymi słowy: uczynić tę książkę naprawdę swoją. Żeby jednak nie niszczyć notatnika, niektóre zadania możemy ściągnąć ze strony: https://usborne.com/gb/quicklinks Na tej stronie też wiele ciekawych materiałów dla dzieci😊

 

Oprawa: giętka

Rok wydania: 2022

ISBN: 978-83-280-9404-8

Wydawnictwo: Wilga, GWFoksal

Komentarze