Roksana Jędrzejewska-Wróbel "Stan splątania"

Stan splątania (Roksana Jędrzejewska-Wróbel) książka w księgarni  TaniaKsiazka.pl

Gdyby wprowadzanie książki do kanonu lektur szkolnych nie powodowało spadku zainteresowania nią, zdecydowanie lobbowałabym za uwzględnieniem powieści "Stan splątania" do omawiania w szkole. Roksana Jędrzejewska-Wróbel, znana głównie z publikacji dla najmłodszych czytelników, takich jak "Florka. Zapiski ryjówki" czy "Maleńkie królestwo królewny Aurelki", zaskakuje wyjątkowym wyczuciem realiów i nastrojów, jakie kryją się w umysłach młodych ludzi. Mimo że do tej pory kojarzona była z lekkimi i żartobliwymi tekstami, jej "Stan Splątania" przyjmuje zupełnie nowy ton.

Fabuła książki skupia się na trójce uczniów ósmej klasy szkoły podstawowej: Marii, Lenie i Miłoszu. Mimo długiej znajomości ich relacje pozostają powierzchowne. Sytuacja zmienia się, gdy zapisują się na wspólny wolontariat w domu seniora "Zaciszna Przystań". Miejsce to, choć blisko ich osiedla, jawi się jako zupełnie obce - zwłaszcza ludzie w nim mieszkający wywierają ogromne i jednoznacznie niekorzystne wrażenie na młodych - są starzy, pomarszczeni, zaniedbani... To dla nastolatków zbyt wiele. Pomimo początkowych oporów młodzi bohaterowie odkrywają jednak, że obecność starszych może wpłynąć zarówno na życie mieszkańców domu seniora, jak i na ich własne losy.

Postaci główne, zmagające się z własnymi problemami, stają przed wyzwaniami. Maria, pozornie ideał uczennicy, skrywa nerwicę i zaburzenia odżywiania. Lena, samotnie wychowywana, unika kontaktu z ludźmi. Miłosz, uzdolniony muzycznie, musi udowodnić swoją siłę rodzicom. Spotkania z seniorami, takimi jak Bertram, Jarmina i Elodia, przynoszą głębokie zmiany w życiu każdego bohatera tej książki.

"Stan splątania" to nie tylko opowieść o przemianie młodych bohaterów, ale także społeczny portret współczesności. Książka analizuje wyścig szczurów w szkole, presję sukcesu, kult młodości i wyzwania związane z opieką nad seniorami. Jednocześnie przekazuje optymistyczne przesłanie: zmiana na lepsze jest możliwa dzięki wzajemnej pomocy i zrozumieniu.

Ta książka porusza nie tylko serca młodych czytelników, ale także pobudza do refleksji ewentualnych czytelników średniego pokolenia (rekomenduję, jeśli chcecie zrozumieć swoich nastolatków!!!). Roksana Jędrzejewska-Wróbel nie tylko opowiada o samotności i zagubieniu, ale także ukazuje piękno nawiązywania relacji i potrzebę bycia razem - niezależnie od wieku! Okazuje się, że starość, której często unikamy i którą ograniczamy do komfortowych domów seniorów, kryje w sobie coś wyjątkowego! Co? Mądrość, która rozwija się wraz z wiekiem! Czytelnik zdaje sobie sprawę, że czas jest nieodłącznie związany z przemijaniem. Każdy etap życia posiada swój początek i koniec. Roksana Jędrzejewska-Wróbel dotyka też tematu śmierci i sceny ją opisujące są jednymi z najpiękniejszych, jakie ostatnio czytałam. Mam wrażenie, że zrozumienie tego, co dla nas oznacza śmierć, i pogodzenie się z nią stanowi jednocześnie klucz do rozwiązania wielu naszych codziennych problemów. 

 

Tytuł: Stan splątania 

Autor: Roksana Jędrzejewska-Wróbel 

Wydawnictwo Literackie 

Oprawa: Miękka 

Rok wydania: 2021 

Ilość stron: 344

Komentarze