Frances Hodgson Burnett "Tajemniczy ogród"


Tajemniczy ogród to książka dla nas ważna. Marta miała około półtora roku, gdy ją czytałyśmy. Pewnie niewiele z niej wtedy zrozumiała, ale potrafiła słuchać (leżąc w łóżku i pijąc mleko). Wyraźnie się ożywiała, gdy czytałam fragmenty o rudziku. Dla mnie lektura Tajemniczego ogrodu dziecku stanowiła wielką frajdę. Wydanie, z którego wtedy korzystałyśmy, było załącznikiem do margaryny Rama:) Promocyjny egzemplarz nie posiadał ilustracji. Na szczęście wykorzystano przekład Jadwigi Włodarkiewicz z 1914 roku (dla Naszej Księgarni).

Wydanie, które dziś trzymam w ręku, jest o wiele bardziej dopieszczone. Na pewno zainteresuje Was fakt, że tłumaczenia dokonał Paweł Beręsewicz! Tak!, ten od Kaśki Kwiatek, Ciumków i czykolady. Próbowałam z ciekawości porównywać oba przekłady. Oczywiście język Jadwigi Włodarkiewicz trąci myszką, jednak i u Beręsewicza zdarzają się archaiczne formy, na przykład szyk przestawny:

W ten oto dziwny i nagły sposób dowiedziała się Mary, że nie ma już ojca ani matki, bo oboje umarli, a ich ciała zabrano w nocy.

Najważniejsze jednak dla mnie pozostaje to, że za sprawą autora przekładu Tajemniczy ogród czyta się z ogromny zaciekawieniem.

Uwagę zwracają też ilustracje Alicji Rybickiej. Mamy ich w książce dwa rodzaje. Każdy rozdział poprzedzony został obrazkiem jakby wyjętym z leksykonu florystycznego. Przedstawia bowiem kwiat wraz z krótkim jego opisem. Pozostałe ilustracje odnoszą się do akcji powieści i namalowano je w brązowej tonacji. Na niektórych pojawia się czasem dodatkowo inny kolor – najczęściej zielony i fioletowy.

O treści pisać nie będę, bo kto nie zna Tajemniczego ogrodu. Dodam jedynie, że mnie spodobało się zestawienie samolubnej kapryśnicy (u Beręsewicza przetłumaczono jako „panna zbuntowana”) Mary z rozwiezionym Colinem. Nie sądziłam, że dzieci dawno, dawno temu też potrafiły wpadać w histerię i rozstawiać tym samym dorosłych po kątach. Dlatego proponuję ją dziś rodzicom, którzy właśnie takie zbuntowane maluchy mają w domu.

Możesz kupić tutaj: Tajemniczy ogród 

Ilustracje: Alicja Rybicka
Oprawa: twarda
Ilość stron: 320
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Skrzat
Wymiary: 240x165 mm
ISBN: 978-83-7437-559-7

Komentarze

  1. Bardzo lubię tę książkę i film na jej podstawie do dziś pamiętam. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ukochana książka z dzieciństwa :) Tak jak sama adaptacja, książka nadal jest w moim życiu i czasem ją sobie czytam :)

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz