Elżbieta Zubrzycka "Jak pomyślę, tak zrobię"

Książka Zubrzyckiej nie jest literaturą sensu stricto. Choć rzeczywiście znajdziemy tu krótką opowieść o grupce dzieci, jest ona zdecydowanie podporządkowana pewnej myśli pedagogicznej. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne kieruje część publikacji do dzieci. Omawiana tu mieści się w ramach serii „Bezpieczne dziecko. Komunikacja – rozwiązywanie konfliktów”.

Marek ma zamiar z chłopakami zagrać mecz. Wcześniej ćwiczy jeszcze, aby wypaść jak najlepiej. Niestety nie udaje mu się dziś trafić do pustej bramki, co więc będzie, gdy stanie w niej bramkarz. Chłopaka ta myśl zatrważa, więc zły jak osa i wściekły na siebie, idzie do domu. Nie zagra w żadnym meczu. Kasia i Anka wpadają na pomysł, żeby przenieść plastikową ławkę z tarasu na podwórko, gdzie ma odbyć się mecz. Ania jest pewna, że wszyscy będą się z ich pomysłu śmiali. Kasia chce dopiąć swego i wpada na niebezpieczny pomysł – chce spuścić ławkę z balkonu na sznurkach do wieszania prania. Na szczęście na drodze Marka i dziewczyn staje ktoś rozsądniejszy – Jan, przyjaciel siostry Marka, i Piotrek, rówieśnik dziewczynek.

Jak pomyślę, tak zrobię wskazuje pośrednio na przyczyny braku pewności siebie, wycofywania się z podjętych akcji, źródła konfliktów między dziećmi. Po części obciąża rodziców (Kasia wpada na pomysł z ławką, bo chce być chwalona; „Tata rzadko ją chwalił, a tu nadarzała się taka okazja”). Brak wzmacniania w dziecku pewności siebie, a także często negatywne, podcinające skrzydła zdania, sprawiają, że starsze dziecko pozostaje wobec siebie takim właśnie „surowym rodzicem”. W myślach bezustannie się karci, przejmuje się opiniami innych, unika konfrontacji.

Do opowieści o dzieciakach dołączony został scenariusz lekcji czy zajęć z młodzieżą szkolną – krótkie pytania skłaniające do autorefleksji oraz sugestie, jak poprawić samoocenę. Książka Zubrzyckiej na pewno sprawdzi się w szkole. Krótkie rozdzialiki mogą stanowić punkt wyjścia do dyskusji, a dodatek dydaktyczny nie pozostawi nauczyciela bez fachowego wsparcia.

Wydało GWP
 
Możesz kupić tutaj: Jak pomyślę, tak zrobię

Komentarze