Bajki-Grajki. "Jaś i Małgosia"


Posłuchajcie: oto bajka. Stara bajka-samograjka, ale dla was, daję słowo, wymyśliłem ją na nowo.
Dzieci moje wcześnie padły spać (w samochodzie, gdy wracaliśmy do domu), więc dziś na dobranoc postanowiłam uraczyć siebie bajką-grajką o Jasiu i Małgosi. Właśnie słucham, buzia mi się rozdziawia z radości, noga przytupuje do wesołych melodii...oj będą dziś wesołe sny:)

Jaś i Małgosia to słuchowisko muzyczne, które powstało w 1966 roku, czyli 44 lata temu! Jest więc starsze ode mnie, a jednak wciąż tak urokliwe. Przede wszystkim za sprawą aktorów: Wiesława Michnikowskiego (znów!), Barbary Krafftówny oraz Zofii Rysiówny w roli czarownicy. Zachwyca mnie to sceniczne "ł" oraz umiejętność wydobywania emocji tak różnych i przekazywania ich za pomocą języka. W ucho wpadają natychmiast piosenki ("My mieszkamy w chatce drwala, tralalala") oraz muzyka skomponowana przez Stefana Kisielewskiego. Warto jeszcze może dodać, że tekst napisał Jan Brzechwa.

Bajka o Jasiu i Małgosi nie kończy się tradycyjnie:) Nie zdradzę jednak zakończenia.. sami posłuchajcie:) A co!

Możesz kupić tutaj: Jaś i Małgosia

Nośnik: CD
Tekst bajki: Jan Brzechwa
Muzyka: Stefan Kisielewski
Czas trwania bajki: 13'23''
Aktorzy: Jan Kocher, Wiesław Michnikowski, Barbara Krafftówna, Mieczysław Czechowicz, Tadeusz Bartosik, Zofia Rysiówna
Rok nagrania: 1966

Komentarze

  1. Dziękujemy za polecenie. To naprawdę świetne nagrania. Zastanawiałyśmy się z mamą czy nasze maluchy też będą podchodziły z takim sentymentem do książki - słuchowiska, bo to zupełnie inne pokolenie. Myśmy w takiej ilości nie korzystali z TV i innych mediów. Piszę ogólnie, bo nie posiadam telewizora, ale nie zamierzam córki alienować od niego. Chcę aby nauczyła się mądrze korzystać, zależy mi aby jak najdłużej wybierała czytanie książek, słuchanie bajek niż oglądanie gotowych obrazów... To takie moje refleksje...

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz