Emilia Kiereś "Srebrny dzwoneczek"


Książka Srebrny dzwoneczek Emilii Kiereś czekała na półce już od dłuższego czasu. Przeczytałam ją właśnie teraz, w – jak sądzę – najlepszym dla tej lektury momencie. Z miejsca więc polecam ją tym dzieciom i rodzicom, którzy debiutują w szkolnych ławach. Bo to z pewnością książeczka także i o nich. Ja już sobie w duchu obiecałam, że będę ją czytała z córą, gdy ta będzie miała pójść do szkoły.

U Marysi jeszcze trwają wakacje i dziewczynka wyjeżdża do cioci (ma to chyba też jakiś związek z faktem, że mama spodziewa się dziecka). Ciocia Ania mieszka na wsi, w dużym, trochę zarośniętym domu z ogrodem. Jest krawcową, więc bywają chwile, gdy Marysia sama sobą się zajmuje. Intrygują ją świat dookoła – zarośnięty ogródek sąsiadów, kot złotooki, dziewczynka o czarnych włosach. Marysia jest jednak nieśmiała, wielu rzeczy, sytuacji, a także nowych osób się boi. Przejmuje się na zapas – ot, choćby tym, czy ktokolwiek ją w szkole polubi. Nade wszystko jednak jest ciekawska i to właśnie ta cecha, pozwala jej walczyć z niepokojami. Dlatego decyduje się odwiedzić ogród Pani Wróżki, oswoić kota i odezwać do Dorotki.

Emilia Kiereś snuje przepiękną, delikatną opowieść o przełamywaniu własnych strachów, o odwadze, ale także i o śmierci – choć temat ten pojawia się w książce ukryty za zasłoną wyobraźni Marysi. Ujmuje mnie ta niespieszność historii i zwyczajność przygód Marysi. Świat przedstawiony składa się tu wielokrotnie z ulotnych wrażeń, które tworzą kołyszące się na wietrze dzwoneczki, pachnące słodyczą truskawki i czereśnie, odbłyski słonecznych promieni w kryształkach starego żyrandola. Akcja posuwa się raczej dlatego, że Marysia przemyśliwuje świat, a nie dlatego, że coś istotnego się wydarzyło. Jeśli więc macie nieśmiałe dzieci, które zasiadły właśnie w szkolnych ławach, podsuńcie im tę książkę o Marysi. Być może razem z nią odważą się wyjść do drugiego, oswoić świat.

Książkę zilustrowała Małgorzata Musierowicz (jej ilustracje są… niezwykle sentymentalne:)), Emilia Kiereś zaś jest jej córką! Tutaj możecie przeczytać wywiad z nimi. Panie rozmawiają o tym, jak książka powstawała.


Możesz kupić tu: Srebrny dzwoneczek 

Ilustracje: Małgorzata Musierowicz
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 120
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: AKAPIT PRESS
Wymiary: 21.0x19.0cm
ISBN: 9788362199204

Wydawnictwo Akapit Press wydaje  w tym miesiącu kolejną książkę w cyklu "W złotej ramce". To Matka Polka Zuzanny Orlińskiej.

Komentarze