Interesujące nowości (wznowienia) listopada

(Notki pochodzą od wydawców)


Zbigniew Lengren Gałgankowy skarb
Mój ojciec napisał „Gałgankowy skarb” dla mnie. Nie umiałam jeszcze czytać więc uznał, że wiersz będzie w sam raz - nauczę się go na pamięć i nie będzie musiał w kółko zajmować się czytaniem, bo sama sobie wyrecytuję, oglądając ilustracje na których narysował mamę, mojego brata, babcię, kota, psa i w dodatku mnie samą w takiej zabawnej fryzurze, fartuszku i skarpetkach, jakie wówczas nosiłam. Jak zwykle ta praca w założeniu podjęta z lenistwa (przypominam - nie chciał mi czytać!) przyniosła jak najlepsze rezultaty.

Książeczka doczekała się kilku wysokonakładowych wydań, na podstawie tej bajki powstał film krótkometrażowy pt. „Murzynek” (reż. Jadwiga Kędzierzawska, scenariusz i scenografia Zbigniew Lengren), który w 1960 roku dostał nagrodę na festiwalu filmów w Wenecji (Brązowy Lew św. Marka). „Gałgankowy skarb” to książka bardzo rodzinna. Historię zgubionej w ogrodzie lalki, którą znalazł pies, opowiadała moja mama. Jej opowiadania pełne były epizodów związanych ze zwierzętami, dziećmi i dużą rodziną, która potrafiła biec na ratunek wszystkim, którzy tej pomocy potrzebowali.

Możesz kupić tutaj: Gałgankowy skarb

Wydawnictwo Babaryba


Kasparavicius Kęstutis Marchewiusz Wielki
Dowcipna i pouczająca bajeczka litewskiego artysty Kestutisa Kasparaviciusa o tym, że dobrze i zdrowo jest być sobą. Nawet jeśli jest się małym zajączkiem.
...piaskowe ciasto brzoskwiniowe, świeżutka bułeczka z nadzieniem truskawkowym, lody karmelowe... Te smakołyki - i wiele innych, pochłaniał Zajączek Marchewka, od kiedy postanowił jeść same smaczne - i co najważniejsze - bardzo słodkie rzeczy. W końcu został Zającem Marchewiuszem Wielkim. Jak teraz na powrót stać się zwinnym i szczupłym Zajączkiem Marchewką? Książka dla dzieci, jakiej jeszcze nie było.

Możesz kupić tutaj: Marchewiusz Wielki

oraz


Kasparavicius Kęstutis Florian Ogrodnik
Litewski artysta Kestutis Kasparavicius sam pisze i ilustruje swoje książki. Tym razem opowiedział historię o tym, że dążenie za wszelką cenę do celu może przynieść więcej szkody niż pożytku.
...w kolorze tortu poziomkowego, wschodzącego słońca, owoców czerwonej jarzębiny. Florian potrafił wyhodować róże w najwspanialszych kolorach i rozmaitych odcieniach. Pewnego dnia jego spokój zmąciła uwaga niedźwiedzicy Królowej o czarnych różach.
Czy warto było zaspokoić niebezpieczną zachciankę Królowej?

Możesz kupić tutaj: Florian ogrodnik

Wydawnictwo Librone


Michael Ende Momo
Najbardziej tajemnicza książka autora "Nie kończącej się historii".
Mała Momo jest dziewczynką zupełnie wyjątkową. Pojawiła się znikąd, zamieszkała w starym amfiteatrze na obrzeżach miasta i szybko zaprzyjaźniła się zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Potrafi wymyślać najbardziej niezwykłe zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Okazuje się jednak, że jej piękny świat jest zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy pozbawiają ludzi wolnego czasu i radości życia. Tylko Momo jest odporna na ich magię. I tylko ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przez całkowitym zszarzeniem. Momo to niezwykle piękna i mądra opowieść o tym, co najważniejsze, o magii dzieciństwa i prawdziwej przyjaźni. Klasyka literatury dziecięcej.

Możesz kupić tutaj: Momo

Wydawnictwo Znak


C.S. Lewis Opowieści z Narnii
ednotomowe wydanie wszystkich siedmiu części "Opowieści z Narnii". Okładkę tej edycji zdobi piękny plakat z najnowszej ekranizacji "Podróży Wędrowca do Świtu".
W 1949 roku C.S. Lewis napisał powieść dla dzieci, którą zatytułował tajemniczo "Lew, Czarownica i stara szafa". Była to historia rodzeństwa, które przypadkiem trafiło do magicznej krainy zwanej Narnią i po niezwykłych przygodach uchroniło ją przed zagrożeniem ze strony Białej Czarownicy. Świat Narnii, z jej mówiącymi zwierzętami, faunami i innymi fantastycznymi stworzeniami, świat, nad którym czuwa lew Aslan i w którym dobro znajduje zawsze sposób, by pokazać swoją siłę, zafascynował nie tylko młodszych, ale także i starszych czytelników. C.S. Lewis stworzył później jeszcze sześć kolejnych tomów swojej historii, które znane są obecnie jako cykl "Opowieści z Narnii".
Dziś, ponad pięćdziesiąt lat od pierwszego wydania, "Opowieści z Narnii" weszły na stałe do kanonu literatury światowej i zajmują tam poczesne miejsce obok innych arcydzieł.

Możesz kupić tutaj: Opowieści z Narnii

Wydawnictwo Media Rodzina


Czesław Janczarski Zaczarowane Kółko Misia Uszatka
,,Ranek był wesoły i jasny. Powietrze pachniało koniczyną, rumiankiem i miętą".
W Zwierzątkowie zawsze jest wesoło. Mieszka tu Miś Uszatek ze swoimi przyjaciółmi.
Właśnie świętują Nowy Rok. Z tej okazji Miś otrzymuje prezent - zaczarowane kółko. Dzięki niemu będzie mógł podróżować po całym świecie! Bo kółko przeniesie go, gdzie tylko będzie chciał. Uszatek wypowiada więc zaklęcie, bierze kółko w łapkę i... tafia do kraju Eskimosów. Tam poznaje swojego krewnego - białego niedźwiedzia, który wcale nie jest dobrym misiem. Nie pozwala innym jeść ryb. Miś będzie musiał z nim poważnie porozmawiać. A to dopiero początek przygód i podróży. Pewnego dnia zdarza się jednak nieszczęście - zaczarowane kółko wpada do wody. Jak zakończy się akcja ratowania magicznego podarunku?

Wydawnictwo W.A.B. oraz Wydawnictwo ,,Uszatek" z prawdziwą przyjemnością wznawiają "Zaczarowane kółko Misia Uszatka" (1970) z oryginalnymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. W przygotowaniu kolejne wznowienia przygód ,,misia z klapniętym uszkiem", który wciąż bawi i wzrusza, mimo że narodził się ponad pięćdziesiąt lat temu!

Możesz kupić tutaj: Zaczarowane Kółko Misia Uszatka 

Wydawnictwo W.A.B.

Komentarze

  1. Marchewiusz Wielki do schrupania!:D Wielkie dzięki za informację o książeczce, zapowiada się fantastycznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo,że już wiek nie ten, to z miłą chęcią przygarnęłabym dwie pozycje z wyżej wymienionych ;))

    OdpowiedzUsuń
  3. "Momo" polecane tu w kategorii dla dzieci poniżej 3 roku życia? To chyba jakiś błąd?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz