Kitty Crowther "Mój przyjaciel Szymon"


Jeśli zajrzeliście do linka, który umieściłam w notce niżej, i wysłuchaliście audycji w „Klubie Trójki”, zapewne zauważyliście, że w literaturze dziecięcej dość prężnie rozwija się nurt książek „na zadany temat”, ja nazywam je oswajającymi. Rozmówczynie Darka Bugalskiego określają je też mianem narzędzi. Dziś przedstawiam wam książkę, która właśnie w ten nurt się wpisuje. To tekst z tezą, tendencyjny – choć określenie źle nam się kojarzy, dobrze oddaje  sens.

Kos Tymon pewnego dnia wyrusza w świat, a konkretnie w kierunku morza, bo bardzo lubi wodę. Tam spotyka mewę Szymona. Choć bardzo się różnią, przypadają sobie do gustu. Szymon zaprasza kosa do siebie, pokazuje mu miasteczko mew. Mieszkańcy nie są jednak zadowoleni z wizyty Tymona, bo ten wygląda zupełnie inaczej niż oni, jest czarny. To podejście zasmuca Tymona, dlatego Szymon postanawia razem z przyjacielem przeprowadzić się do jodłowego lasu. Tam Tymon pokazuje koledze, że książki, którymi Szymon do tej pory palił w piecu, mogą służyć do czegoś zupełnie innego, do czytania. Od tej chwili wieczory upływają im na wspólnej lekturze. Okazuje się, że także coraz większa grupka mew z miasteczka dołącza do nich, by zza okna słuchać pięknego, czystego głosu Tymona.


Sympatyczna książka obrazkowa Kitty Crowther przynosi myśl, że nie możemy oceniać ludzi po jednym spojrzeniu, że każdy z nas kryje w sobie coś, co może nas ubogacić. To oczywiście tekst o tolerancji. Nie tyle nawet o kwestii rasizmu (biała mewa – czarny kos), co o odmienności po prostu.

Literatura oswajająca, stanowiąca narzędzie, by omawiać trudne zagadnienia, wymaga, by czytać ją wspólnie z dzieckiem. Tym bardziej że książka obrazkowa kierowana jest do najmłodszych czytelników. Takie zagadnienia, jak wskazywana w Moim przyjacielu Szymonie inność, trzeba bowiem nie tylko obczytać, ale jeszcze omówić. Nie wyobrażam sobie, aby lekturę tego typu publikacji pozostawić bez komentarza. Czytanie książki Kitty Crowther stanie się więc okazją do bycia razem, rozmowy, przełamywania stereotypów, uczenia tolerancji i szacunku do drugiego. Dość sporo korzyści jak na jedno posiedzenie książkowe, prawda? :)

Możesz kupić tutaj: Mój przyjaciel Szymon

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 28
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: EneDueRabe
Wymiary: 25 x 25 cm
ISBN: 978-83-62566-01-3

Komentarze

 1. Już mi się ta książka podoba! :) Wartościowy przekaz, cudne ilustracje. Ja to kupuję.

  OdpowiedzUsuń
 2. This is a great picture book — wonderful wise story, and beautiful appealing illustrations! I love Kitty Crowther!!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jolanto, miło, że znów zajrzałaś:)

  M., thanks for visiting my blog:)

  OdpowiedzUsuń
 4. właśnie ją wypożyczyliśmy z biblioteki i czytamy! polecam!!!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz