Mariusz Niemycki "Zuzia na tropie Makusynów"


Tytuł powieści Mariusza Niemyckiego sugeruje, że oto Zuzia trafiła do Ameryki, gdzie tropi jakieś indiańskie plemię. Nic bardziej mylnego! Makusyny to szczep harcerski, działający w latach 60-tych, który swą nazwę wziął od Kornela Makuszyńskiego. Makusyny i Makucórki byli charakterni, mieli niesamowite pomysły. Wśród nich jeden w szczególności wzbudził zainteresowanie ludzi żyjących czterdzieści lat później. Ukryty na zamku w Siedlisku skarb. Akcja powieści dzieje się bowiem współcześnie. A nastolatka Zuzia wcieli się w rolę młodego detektywa, by rozwikłać, kto ów skarb ukradł. Żeby podsycić nieco ciekawość, dodam, iż Makusyny działały naprawdę!

Szósta część przygód dzielnej Zuzi spodoba się bez wątpienia tym czytelnikom, którzy lubują się w powieściach detektywistycznych, cenią Nienackiego, Makuszyńskiego czy Nizurskiego. Obok zagadki do rozwiązania, mamy tu zbiór motywów i elementów typowych dla powieści kryminalnych. Są i szyfry, i hasła, i sekrety z przeszłości, i stare zamczysko, i pułapki oraz typki spod ciemnej gwiazdy. Razem z Zuzią możemy na chwilę wcielić się w rolę inspektora, który ma za zadanie złapać złodzieja. Na chwilę! Bo akcja powieści biegnie błyskawicznie i nim się porządnie rozejrzymy dookoła, Zuzia już wie, kto i jak ukradł skarb. Dla mnie to jedyny minus tej powieści – wszystko zbyt szybko zmierza do finału.

Niemycki świetnie portretuje bohaterów. Choć jego styl i w tym przypadku jest bardzo oszczędny, postaci zostają obdarzone wyrazistymi charakterami. Mają ciekawe nazwiska (na przykład dentyści to Wyrwał i Kozik), intrygujący wygląd (Zenon Pacan), ich język zdecydowanie się wyróżnia (wypowiedzi Pacana i jego żony). Autor nie szczędzi swoim bohaterom cech, które wywołują na twarzy czytelnika uśmiech.

Lektura książek detektywistycznych Niemyckiego przygotowuje nastoletniego czytelnika do lektur, po które zacznie sięgać już za kilka lat – Christie, Conan Doyle, Chesterton… Mnie zaś nasunęła się myśl, że nazwisko autora ładnie wpisuje się w szereg pisarzy gatunku – Niziurski, Nienacki, Niemycki…:)

Możesz kupić tutaj: Zuzia na tropie Makusynów

Ilustracje: Elżbieta Śmietanka-Combik
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 188
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Skrzat
Wymiary: 13.5 x 19.5 cm
ISBN: 978-83-7437-518-4

Inne książki Niemyckiego

Komentarze