Katarzyna Ewa Kozubska "Myszka Chrapiszka"


Mieliśmy niedawno dzień kota… to ja proponuję wieczór myszy :P

„Myszka Chrapiszka” to cudowny tytuł. Gdy już raz go wypowiesz, przez cały dzień zwrot ten chodzi za tobą. Stale mówisz sobie w myślach „myszka chrapiszka”, jakby to była jakaś puenta, kropka czy myślowy przerywnik. Macie też tak, że czasem jakiś zwrot łazi za wami? Dziś Myszka Chrapiszka chodziła nie tylko za mną, ale i za córką;)

A chcielibyście wiedzieć, dlaczego myszka nazywa się „chrapiszka”? Otóż dlatego, że chrapie, co zupełnie się myszkom nie zdarza. Jak możecie się domyślić, takie chrapanie to rzecz zgoła dla myszy niebezpieczna, bo myszka musi zachowywać się cichutko, nawet jeśli nie siedzi pod miotłą. Bo jeśli mieszkańcy domu usłyszą, czy – nie daj Boże! – zobaczą w swoim domostwie małe gryzonie, zaraz sprowadzą kota, zastawią łapki, no i będzie problem. W przypadku naszej Myszki Chrapiszki było jednak całkiem inaczej. Chrapanie uratowało ją i całą rodzinę. Jak to się stało? – to już musicie doczytać sami.

Historia, która opowiada nam Kozubska, jest bardzo prosta. Autorka skupiła się na charakterystykach Maryli i Henryka, czyli ludzi u których mieszkają myszy. O tytułowej bohaterce w gruncie rzeczy napisano niewiele. Podobnie zresztą jak o jej rodzinie. Może to dziwnie zabrzmi w przypadku recenzji książki dziecięcej, ale brak mi tu pogłębionych charakterystyk postaci. Ta dysproporcja budziła we mnie poczucie niedosytu. Chciałabym o Chrapiszce wiedzieć coś więcej… zwłaszcza że łaziła za mną przez cały dzień.


Świetne ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybuch trochę te lukę zapełniają. Mają w sobie coś z kreski Beatrix Potter czy Svena Nordqvista. Jej zwierzęcy bohater jest ubrany, otacza się ludzkimi sprzętami i ma rozumne spojrzenie. Ludzie natomiast to osoby dystyngowane i nieco „z poprzedniej epoki”. Przydaje to wszystko opowieści ciepła i klimatu.

Książeczka do schrupania na jeden raz:)

Możesz kupić tutaj: Myszka Chrapiszka

Ilustracje: Aleksandra Kucharska-Cybuch
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 28
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Ezop
Wymiary: 22.5 x 29 cm
ISBN: 978-83-89133-47-2

Komentarze

  1. Och już po okładce zobaczyłam , że piękne ilustracje goszczą w tej książeczce. Bardzo mi się podobają. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Rzeczywiście za mną już łazi myszka chrapiszka :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie tez ta Myszka zaciekawiła i ilustracje jeszcze bardziej. Będe szukać! :-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz