Agnieszka Frączek, Dorota Dziamska "Origami z wierszykami. Kaczuszka Omi na wycieczce"

Recenzję napisała Sylvuszka.Origami z wierszykami to seria książeczek o sympatycznej kaczuszce Omi. Kaczuszka nie dość, że sympatyczna, to jeszcze niezwyczajna, bo – jak mówi mój syn – „kółkowa”, tzn. wykonana z papierowych kółeczek.

Zwinne kółka kolorowe
wyskoczyły na podłogę.
Tutaj żółte, tam czerwone...
Ale co to!? Dziób? Ogonek?
Skrzydła... kuper... kacza nóżka...
Och! To przecież jest kaczuszka!

Tym razem kaczuszka Omi razem z mamą i licznym rodzeństwem wybiera się na wycieczkę. Na swej drodze spotyka różne zwierzęta, rośliny, pojazdy, a także pana policjanta.

Agnieszka Frączek – autorka tekstu – przeplata prozę wierszem. Mamy tu żarty słowne, zabawę wieloznacznością wyrazów i oczywiście słowotwórstwo. Ot, jeden z krótszych wierszyków:

Pewien motocykl gust miał fatalny
(choć on sam twierdził, że oryginalny).


Raz, gdy na stację wpadł benzynową,
zamówił sobie zupę żabową
oraz kompocik z wędzonych śledzi
(potem przez słomkę te dania cedził).
Innym zaś razem wziął zwiędły perz
oraz papryczkę ostrą jak jeż,
a na deserek klopsiki z mydła.


Bo mu - tak twierdził – benzyna zbrzydła.

Dorota Dziamska natomiast proponuje nam wykonanie metodą origami płaskiego postaci pojawiających się w książce. I tak możemy złożyć stokrotkę, konika, jeżyka, niesamojeźnika – czyli samochód :), helikopter, poziomkę, motocykl, zebrę (nasza ulubiona!) i wreszcie pana policjanta. Na marginesie – obok postaci i wierszyka – podana jest instrukcja składania oraz dokładna liczba i wymiary poszczególnych elementów. Niektóre postaci wymagają dużej liczby kółeczek o zróżnicowanych kolorach i wielkościach, co może wydawać się dość pracochłonne. Jednak wydaje mi się, że dla efektu warto się troszkę wysilić :) W końcu i latem zdarzają się deszczowe popołudnia :) Ilustracje są tutaj również wykonane tą metodą, dzięki czemu sprawiają wrażenie trójwymiarowych.


Książeczka ma poręczny format – w sam raz do zabrania na wycieczkę. W ogóle wydaje mi się pozycją wielowymiarową – można ją czytać w całości, albo same wiersze. Można używać w celach plastycznych, ale też np. do wprowadzania dzieci w temat bezpieczeństwa na drodze. U nas mówi się teraz podczas przechodzenia przez jednię „kaczka iść, kaczka stop” :)

Choć na pierwszy rzut oka wydaje się być przeznaczona dla młodszych dzieci, mojemu prawie 6 latkowi (obecnie wielbicielowi Lego Ninjago i opowieści z dreszczykiem :) szczerze się ona podobała.

Z tej serii ukazały się jeszcze Ciekawska kaczuszka Omi oraz Kaczuszka Omi na wsi .

Możesz kupić tutaj: Origami z wierszykami Kaczuszka Omi na wycieczce

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 48
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Bis
Wymiary: 21.0 x 23.0 cm
ISBN: 9788375511857


Komentarze