"Stos poduszek i maluszek. Książka na dobranoc"; zbiór wierszy różnych autorów


Stos poduszek i maluszek to zbiór wierszyków, których zadaniem jest ukołysać dziecko do snu. Wśród autorów znajdziemy Danutę Wawiłow, Janinę Porazińską, Ewę Szelburg-Zarembinę, Marcina Przewoźniaka, Dorotę Głośnicką, Józefa Czechowicza, Irenę Landau i Natalię Usenko, a zatem poetów cenionych i lubianych. Pomieszczono tu także znane wierszyki anonimowych twórców – Już gwiazdy lśnią oraz A, a – kotki dwa. Całość ciepło zilustrowała Elżbieta Jarząbek.

Do książki dołączono również płytę z nagraniami. Wszystkie teksty zostały tu zrealizowane jako piosenki, niektóre w nowych aranżacjach, inne – z muzyką specjalnie na tę płytę przygotowaną. Melodie te są dość proste, a ich leniwy rytm działają usypiająco.

Przyglądałam się wierszom, zastanawiając się, jaki jest przepis na usypiankę. Typowa jest tutaj kołysząca powtarzalność nawet całych fraz, jak w wierszu Już gwiazdy lśnią:

Kochał ją król,
kochał ją paź,
kochali ją we dwoje
i ona też kochała ich,
kochali się we troje.

Okazuje się, że nawet wyliczanie (król, paź, ona), nawet rytmiczne wyliczanie (Usypianka-wyliczanka) może działać usypiająco. Powtarzają się jednak nie tylko frazy wers po wersie, ale także budowa całych strof z niemal identycznym inicjalnym wersem (Nocny świat):

W nocnym świecie Nocne Marki
nastawiają swe zegarki.
Znów pójdę spać nad ranem,
kiedy skończą nocną zmianę.


W nocnym świecie Nocne Zjawy
dosypują gwiazd do kawy.
Kiedy nocą Zjawa ziewa,
pomóc może gwiezdna kawa.

Tematyka wierszyków związana jest z nocną scenerią. Pojawiają się przede wszystkim motywy ciemności, snu, księżyca i gwiazd, a nawet nietoperza. Czasem kołysanka przybiera charakter bajki na dobranoc z fantastyczną fabułą i baśniowymi postaciami (Bajka iskierki). Inny znów razem podmiot mówiący płynnie przechodzi od tego, co tu i teraz – na przykład cienie igrające na ścianie (Cienie) – do tego, co w krainie snu (Kołysanka dla córeczki).

Myślę, że książeczkę warto kupić dla maluszków do 3 roku życia, które z samodzielnym zasypianiem mają jeszcze problemy i które dopiero uczą się słuchania czytanych im książek. Króciutkie wierszyki pozwalają na zakończenie lektury w każdym momencie bez szkody dla całości. A jeśli – dla odmiany – będą chciały jednak „jeszcze i jeszcze”, możemy zaproponować słuchanie wierszyków w wersji z muzyką.

Możesz kupić tutaj: Stos poduszek i maluszek. Książka na dobranoc

Ilustracje: Elżbieta Jarząbek
Oprawa: Gąbka
Ilość stron: 44
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Papilon
Wymiary: 20.0 x 20.0 cm
ISBN: 9788324596607

Komentarze

  1. Nie mam dzieci, ale sama z chęcią bym sobie posłuchała takich usypianek :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz