Vladimír Hulpach "Dar totemów. Baśnie indiańskie"


W ostatni weekend przeglądałam z dziećmi album ze zdjęciami mojego męża, gdy był dzieckiem. Były tam fotografie z przedszkola, z balu karnawałowego. Kogóż tam nie znalazłam – i pielęgniarkę w czepku, i Zorro, i Czerwonego Kapturka, i żabkę, i kowboja i oczywiście Indian. Od razu w mej głowie zapaliła się czerwona lampka. A dziś? Księżniczki i Spidermani. Nuda! Po raz kolejny w ostatnich dniach wraca do mnie ta refleksja, że dzieci dziś potwornie ubogie w wyobraźnię. Ale czyja to wina?

Zastanowiło mnie też tych dwóch Indian ze zdjęcia. Dzieci, które znam, nie bawią się w Indian, nie robią wigwamów z koca, nie proszą taty o wystruganie tomahawka, nie wiercą mamie dziury w brzuchu z prośbą o zrobienie pióropusza czy wojennych barw… Ale czyja to wina? Kto by czytał Ostatniego Mohikanina czy Złoto Gór Czarnych. Dzieci nawet na Dr Quinn w telewizji się nie załapały. Może czas do tej kultury wrócić?


Dar totemów to swoiste kompendium wiedzy o świecie Indian. Oczywiście to przede wszystkim zbiór baśni, ale daje on dobry wgląd w kulturę czerwonoskórych. Zebrane tu teksty zostały podzielone na trzy części. Pierwsza – Co było na początku – to indiańska mitologia, czyli opowieści, które tłumaczyły świat i odpowiadały na podstawowe pytania, a więc skąd wzięło się słońce, kto przyniósł ogień, skąd przyszła śmierć. Druga część – przepiękna i mądra! – to historie o świecie zwierząt, zaś trzecia opowiada o indiańskich bohaterach. Zapewne będziecie zdumieni w trakcie lektury. Niektóre historie bowiem (na przykład Zaczarowany jeleń) wydają się dziwnie znajome. To zaskakujące, że na różnych kontynentach, w różnych kulturach mieliśmy zupełnie te same opowieści.

Baśni zostały dopełnione przez ilustracje przez Josefa Kremláčka. Są kolorowe jak indiański totem. Ich prostota zachęca do wnikania w głąb i do – wbrew pozorom – uważnego przyglądania się znakom, symbolom, zestawieniom kolorów. A przecież właśnie takie wpatrywanie się budzi zainteresowanie, fascynację, chęć naśladowania, przedstawienia...


Media Rodzina proponuje czytelnikowi baśnie z różnych regionów świata. Mogliśmy poznać do tej pory baśnie afrykańskie ( Czarownica Nanga ), celtyckie ( Czerwonobrody czarodziej ), chińskie ( Żółty smok ) oraz norweskie ( Zamek Soria Moria ). W przygotowaniu baśnie rosyjskie – nie możemy się doczekać!


Możesz kupić tutaj: Dar totemów 

Ilustracje: Josef Kremláček
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 500
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Wymiary: 17.0 x 19.0 cm
ISBN: 9788372785701
Tłumaczenie: Lenka Vitiva. Martyna Lemańczyk

Komentarze

Prześlij komentarz