Joanna Kulmowa "Mysz jak nie mysz"

Recenzuje joangot!


Mam przyjemność recenzować kolejną, po Krasnoludkach Pucybutkach, pozycję wydaną w ramach serii "Perełki Mili". Mysz jak nie mysz jest pięknie opowiedzianą historią, która przydarzyła się pewnej myszy. Otóż wiatr hulający nocą po sadzie zaplątał się w konary starej jabłoni. Jego płacz usłyszała bohaterka tej niezwyklej, poetyckiej opowieści i postanowiła mu pomoc. Niestety myszka jest mała i jej możliwości jeszcze mniejsze, udała się zatem po pomoc…

– Pobiegnę wyżej niż moje wołanie – powiedziała myszka. 
– Jestem mysz prawie odważna. Mysz, której chciałoby się fruwać. Mysz jak nie mysz. 

Joanna Kulmowa pisze językiem poetyckim, melodyjnie, barwnie, jej opisy są sugestywne i działają na wyobraźnię dziecka. Przywołuje z pamięci takie słowa, jak rżysko, konary, kępa, łykowaty, macierzanka, ściernisko. Julia słuchała w skupieniu, pochylona nad tomikiem obok mojego ramienia. Na końcu książeczki znajduje się wiersz autorki Po niczemu.

Piękny tekst został oprawiony w niesamowite, lekkie, metaforyczne rysunki Elżbiety Krygowskiej-Butlewskiej. Podobają nam się jako całość – w kompozycji z tekstem, ale również jako pojedyncze obrazy. Zobaczcie sami!


Charakterystyka typograficzna serii znajduje się w recenzji dotyczącej tekstu Joanny Papuzińskiej. Dodam tylko, że format wybrany przez wydawcę świetnie się nadaje do tomików poetyckich, a Mysz jak nie mysz w moim odczuciu jest właśnie taką liryczną miniaturą. Seria „Perełki Mili” otrzymała Wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych „Książki Wiosny 2011”. Gratulujemy!


Możesz kupić tutaj: Mysz jak nie mysz 

Ilustracje: Elżbieta Krygowska-Butlewska
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 48
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Mila
Wymiary: 12.5 x 18.5 cm
ISBN: 978-83-926565-3-1

Komentarze