Wojciech Widłak "Dwa serca anioła"


Kiedy czyta się Dwa serca anioła, nie można uniknąć skojarzeń z książką Oskar i pani Róża. W obu spotykamy się z bohaterem dziecięcym, który choruje. W obu też pojawia się postać osoby starszej, która pełni rolę przewodnika, daje wsparcie. Jednak u Widłaka, pan Felicjan – podobnie jak mały Romek – choruje. Obie książki przynoszą też mnóstwo wzruszeń, a co bardziej wrażliwy czytelnik zwyczajnie się poryczy. Jeśli więc komuś spodobał się swego czasu Oskar…, książką Widłaka również nie będzie zawiedziony.


Autor Pana Kuleczki pisze z perspektywy dziecka, które nie rozumie wszystkiego – dlaczego choruje? dlaczego anioł z obrazka mu nie odpowiada? dlaczego mama płacze, a doktor robi dziwne miny? Być może jednak ta niewiedza pozwala mu łagodniej przechodzić przez trudne doświadczenia. Romek jakoś zaakceptował, że nie może grać w piłkę, zbiegać po schodach i że chłopcy przezywają go Drakula. To właśnie choroba i swoiste wykluczenie pcha go w kierunku pana Felicjana – który siedzi na wózku inwalidzkim przed blokiem. Chłopiec zaprzyjaźnia się ze starszym panem, który nota bene okazuje się znanym pisarzem, a przyjaźń ta dla obu chorujących będzie miała potężne znaczenie i konsekwencje.

Fabuła Dwóch serc anioła jest dość przewidywalna. Bardziej doświadczony czytelnik od razu domyśla się, czym to wszystko się skończy. I rzeczywiście się nie myli. Książka przynosi radosne zakończenie – może tyle zdradzę! Przynosi nadzieję i wiarę w cuda.


Na pierwszy plan wysuwa się w tej książce jednak szata graficzna. Bardzo mocna kolorystyka – czerwony i granatowy – dominuje nad tekstem i przykuwa uwagę czytelnika. Tym bardziej że ilustracji jest tu naprawdę sporo. Także tekst zapisano niebieskim drukiem. Jest w tych obrazkach sporo cierpienia, smutku – pozostają więc mocno sugestywne. Mam ostatnio rękę do Pawła Pawlaka (bo to on jest ilustratorem).Możesz kupić tutaj: Dwa serca anioła 

Ilustracje: Paweł Pawlak
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 112
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Wymiary: 12.5 x 19.5 cm
ISBN: 9788372785329

Komentarze

  1. jedna z moich ulubionych książek wydanych w zeszłym roku .Piekna, wzruszająca ,mądra z ilustracjami "uszytymi" na dłuuuugą drogę ....

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz