Pierdomenico Baccalario, Alessandro Gatti "Kieliszek trucizny"

Recenzuje joangot!


Przyciągający tytuł, dobrze zaprojektowana okładka i nazwisko jednego z autorów sprawiły, że jak tylko Kieliszek trucizny wpadł w moje ręce zabrałam się do czytania. Oderwałam się od lektury jedynie na czas zabaw z Julią, a ostanie rozdziały czytałam w trakcie gotowania niedzielnego obiadu :-) Baccalario, który po raz pierwszy urzekł mnie swoją powieścią Kod królów, po raz kolejny dostarczył mi czystej przyjemności oderwania się od spraw codziennych. Współautorem powieści jest urodzony w Piemoncie Alessandro Gatti.

Akcja powieści rozgrywa się w Paryżu, gdzie mieszkańcy kamienicy nr 11 w zaułku Woltera zakładają klub detektywów-amatorów. Wśród bohaterów mamy trójkę nastolatków, słynnego adwokata, właściciela antykwariatu, gospodynię domową i listonosza. Ta specyficzna grupa ma jedną wspólną pasję - wszyscy uwielbiają rozwiązywać zagadki detektywistyczne Kinga Ellertona - detektywa, bohatera serialu telewizyjnego, powieści kryminalnych i audycji radiowych. Dzięki swoim zainteresowaniom zwracają uwagę na wszelkich napotkanych dziwaków, a tych w Paryżu oczywiście nie brakuje. Takim to sposobem rodzeństwo Nikola i Simon, podczas pobytu w naleśnikarnii Petit Canard, obserwując świat za szybą lokalu, wplątują się w sprawę Marcelego Dumont...

Akcja toczy się wartko, przekład Jowity Lupy jest sprawny a słownictwo bogate. Czytelnik szybko przewraca kartki, żeby tylko poznać dalsze etapy śledztwa i upewnić się, że bohaterom nie stanie się nic złego. W pewnym momencie skomplikowana sytuacja pana Marcelego zmierza do niebezpiecznego zakończenia. Czy bohaterowie poradzą sobie z zawikłaną historią i odnajdą sens w splątanych wątkach coraz to nowych postaci zaangażowanych w sprawę? Ja już wiem, a wy musicie przekonać się sami :-)

Uwagi edytorskie. Powieść składa się z 19 rozdziałów i jest zdecydowanie za krótka ;-) Nie znalazłam informacji o ilustratorze, trzeba więc przyjąć, że za całe opracowanie graficzne odpowiada firma Media Spektrum. Okładka miękka ze skrzydełkami zakłada się na ¾ strony i wewnątrz jest wypełniona grafiką przedstawiającą zabudowę Paryża. Czarno-białe szkice pojawiają się także wewnątrz tekstu. Tytuły rozdziałów, nagłówek i stopkę wyróżniono za pomocą winiet, co korzystnie wpływa na estetykę i odbiór tekstu. Treść została złożona ładnym krojem pisma o odpowiedniej wielkości nawet dla młodych czytelników (wskazania edytora wiek 9+). Należy docenić fakt, że Wydawnictwo Zielona Sowa dołożyło starań, aby książka dla dzieci prezentowała się ładnie i była atrakcyjna w odbiorze, mam tutaj na myśli także samą percepcję tekstu.

Dla wszystkich zainteresowanych Wydawca przygotował specjalną stronę internetową Na tropie sensacji, gdzie można przyłączyć się do zabawy w detektywa. Wystarczy wziąć udział w konkursie z Kingiem Ellertonem. Dodam tylko, że zagadki nie są proste i stanowią prawdziwe wyzwania dla czytelników :-)Możesz kupić tutaj: Kieliszek trucizny  

Oprawa: Miękka
Ilość stron: 172
Rok wydania: 2011
Wydawnictwo: Zielona Sowa 
Wymiary: 20.5 x 14.5 cm
ISBN: 9788326500459

Komentarze