Joanna M. Chmielewska "Niebieska niedźwiedzica"


Niedawno pojawiła się na księgarskich półkach książka, która podejmuje kwestię inności i odrzucenia. Bo kiedy w Niedźwiedziej Dolinie rodzi się niebieski miś, król zdecydowanie tego nie pojmuje. Każe zmienić kolor niedźwiadka i to szybko. Podobnie i reszta mieszkańców – są wrogo nastawieni do małej Azul. Doprowadza to do konieczności wyprowadzenia się wyjątkowej niedźwiedzicy z ukochanej krainy.

Chmielewska pokazuje małemu czytelnikowi, co czuje ktoś, kogo wyzywamy lub odrzucamy. Pokazuje samotność, smutek i łzy. Jednocześnie próbuje „innym” podpowiadać, jak można się zachować, gdy ktoś nas przezywa. Sugeruje obracanie obelgi w żart i dystans – tak trudne do wykonania!


Azul zostaje doprowadzona do granic wytrzymałości psychicznej. Niechętna jej (i zazdrosna o talenty Azul) koleżanka, Ina nastawia wszystkich przeciw niedźwiedzicy, co sprawia, że dziewczynka musi/chce odejść. Wydaje się, że brutalność i siła, większość wygrywa.

Choć to bardzo smutna książka, jej zakończenie przynosi nadzieję. Pada też ważne słowo „przepraszam” (tak rzadko można jej czytać w literaturze dziecięcej) – niech wam się jednak nie wydaje, że wypowiada je Ina! Ta pozostaje nieugięta, ale przez to i zupełnie samotna!Możesz kupić tutaj: Niebieska niedźwiedzica 

Ilustracje: Jona Jung
Wydawnictwo: Bajka 
Wymiary: 245 x 245 x 10
Oprawa: twarda
Ilość stron: 40
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-61824-49-7

Komentarze

 1. Wczoraj przynieśliśmy z biblioteki:) Na razie została przeczytana książka o .... siatkówce, ale ta czeka cierpliwie w kolejce:)

  OdpowiedzUsuń
 2. To macie świetnie wyposażoną bibliotekę!!!!!! Przecież to świeżynka:)

  OdpowiedzUsuń
 3. przeszukam katalogi swojej biblioteki, skorzystam na pewno z innych recenzji na tej stronie, dla młodszych dzieciaczków.
  Pięknie napisana rezenzja.

  mamajaga.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz