"Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia"Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wszystkich wydanych do tej pory ksiąg Poczytaj mi, mamo. Najnowsza, trzecia część ukazała się pod koniec 2012 roku. Czas wydania jest dobrze przemyślany. Wiele osób z pewnością kupowało właśnie te książki na prezent dla dzieci, ale i dla dorosłych. Ja sama bowiem lubię zaglądać do Poczytaj mi, mamo i oddawać się emocjom dzieciństwa.


Ponieważ moje dzieci znają i pierwszą część, i drugą – na lekturę części trzeciej zareagowały entuzjastycznie. Wiedzą czego się spodziewać – wielu ilustracji, tekstu w sam raz i jakiejś takiej nietypowości czy też „innych czasów”. Te „inne czasy” wyłażą z tekstów i czasem zdumiewają, a czasem rozśmieszają. Marta i Janek cały czas żyją opowiastką Boję się… Małgorzaty Musierowicz. Ja zresztą też.

Mnie zaskakują takie fragmenty, jak ten, gdy mała Ania wyznaje: „Pani w zerówce się boję. Ona krzyczy, że zaraz oszaleje” i jeszcze ten: „Tatuś bardzo się rozgniewał, krzyknął: »Nie doprowadzaj mnie do rozpaczy!«. I uderzył pięścią w stół”. Zupełnie nie sielanka! Zaskakuje mnie, że w komunie tak otwarcie o problemach… a zdawałoby się, że tabu to dopiero niedawno w literaturze i że Szwedzi pierwsi…


Dzieciaki natomiast przeżywają fragment, w którym Darek nosi się z zamiarem zburzenia piaskowego zamku, na co bojąca się wszystkiego Ania odparowuje: „Nie rycz tak, bo ci majtki zlecą!”. Czytając, postarałam się o odpowiednią dramaturgię :) i na te słowa dzieci szeroko otworzyły buzie, a potem zaczęły się śmiać do rozpuku:)

W tomie znajdziemy: 
Maria Kowalewska Sąsiedzi (il. Janina Krzemińska)
Małgorzata Musierowicz Boję się… (il. Wanda Orlińska)
Tadeusz Kubiak Warszawskim statkiem (il. Tomasz Borowski)
Hanna Łochocka Wyładunek z przeszkodami (il. Danuta Przymanowska-Rudzińska)
Wiera Badalska Muzyka na krzywej wieży (il. Bożena Truchanowska)
Stanisława Domagalska Kapeć (il. Edward Lutczyn)
Sławomir Grabowski, Marek Nejman O gadającym zegarze i maszynie do pisania wierzy (il. Maria Uszacka-Godlewska)
Ryszard Marek Groński Katar żyrafy (il. Tomasz Borowski)
Wiera Badalska Przepraszam, smoku (il. Maria Uszacka-Godlewska)


Możesz kupić tutaj: Poczytaj mi, mamo. Księga trzecia lub kolekcję trzech tomów 

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia 
Wymiary: 165 x 215 x 22
Oprawa: twarda
Ilość stron: 280
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-10-12269-8

Komentarze

 1. Mamy pierwszą :) trzeba chyba kupić dwie kolejne :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Majka dostała w tym roku pod choinkę całą dotychczasową kolekcję. Mi się łezka w oku kręci... I w Wigilię, gdy otwierałam dla niej prezenty, rzuciłam się na te księgi krzycząc: "Tą miałam, tą miałam, tą miałam..." - ech, szczęśliwe dzieciństwo!

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj,bardzo zazdroszcze całej serii. Ja mam póki co pierwszą część,ale posiadam w swoich zbiorach bardzo dużo starych wydań tych historyjek.

  OdpowiedzUsuń
 4. Marzy mi się taki zestaw. Oj marzy strasznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aż się wstydzę, że jeszcze tych książek nie mam...

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytamy właśnie pierwszy tom, który Młodsza znalazła pod choinką. Dwa kolejne już mieszkaj a w naszym domu, ale na razie schowane na kolejne okazje. Cudowne są te książki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja uwielbiam całą serię, a z trzeciego tomu najbardziej "Katar żyrafy". Osobiście chciałabym, żeby pojawiły się wszystkie teksty znane mu tak dobrze z dzieciństwa. Jeśli wyjdą kolejne części z pewnością też je kupię:)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz