"Najpiękniejsze baśnie H.Ch. Andersena i braci Grimm" czyta Jerzy Stuhr


Nie będę się dziś rozwodzić nad tym, dlaczego warto bądź nie warto czytać dzieciom baśnie, ani też dlaczego wybierać te Andersena i czy Grimmowe są lepsze, brutalniejsze czy ciekawsze. Myślę, że każdy ma o klasykach i o baśni zdanie jako tako wyrobione. Dziś chciałabym się skupić na kwestii lektora. A lektor tym razem szczególny – Jerzy Stuhr.

Odsłuchiwanie audiobooka przywołało refleksję, że odejście Stuhra będzie rzeczywiście niepowetowaną stratą – wiem, że brzmi to dziwnie, bo każdy z nas ma swoją wartość i nikogo z nas nie da się powtórzyć ani skopiować. Jednak… kiedy myślę o Jerzym Stuhrze, odczuwam żal, że pewnego dnia nie będzie już nowych interpretacji ani nowych projektów. Mam wrażenie, że żadna rola do tego Aktora nigdy nie przylgnęła i kiedy słucham na przykład, jak czyta baśń Krasnoludek i pani uśmiecham się. I wyobrażam sobie raz to Stuhra przebranego za krasnoludka (to akurat nie wymaga ode mnie szczególnej wyobraźni), raz za damę, która stworzyła wiersz. W każdej z tych postaci jest mu do twarzy. Stuhr czyta jakby oddawał duszę diabłu, jakby gra toczyła się o wszystko, jakby to była najważniejsza lub ostatnia rola. Nie wiem, czy audiobook był nagrywany przed chorobą aktora… dlatego wierzę mu, gdy w Tak sobie myślę. Dzienniku czasu choroby odnotowuje: „Coraz odważniej mówię, że kończę z zawodem. Że on mnie męczy, że rodzaj aktorstwa, który zawsze uprawiałem, wymaga ogromnej kondycji psychofizycznej, której coraz bardziej mi brak, a inaczej uprawiać go nie potrafię”. I zupełnie się z nim nie zgadzam, gdy pisze: „W ogóle tak sobie myślę, że teatr jest dla ludzi młodych. Jakoś im się bardziej wierzy, kiedy starają się nam przedstawiać fikcyjny świat, tę iluzję rzeczywistości”.

Moja córka upodobała sobie trzy baśnie (nauczyła się przeskakiwać po utworach): Krasnoludek i pani, Pani Zamieć i O rybaku i jego żonie.

Audiobook zawiera następujące baśnie:
Hans Christian Andersen
Latający kufer
Pasterka i kominiarczyk
Kwiaty małej Idy
Motyl
Calineczka
Krasnoludek i pani
Dzbanek do herbaty

Jakub i Wilhelm Grimm
Żabi król albo żelazny Henryk
Bajka o takim, co wyruszył w świat, żeby nauczyć się bać
Śpiąca królewna
Pani Zamieć
O rybaku i jego żonie
Braciszek i siostrzyczka
Wędrówka Paluszka

 
Możesz kupić tutaj: Najpiękniejsze baśnie... 

Lektor: Jerzy Stuhr
Łączny czas nagrania: 3 godziny 15 minut
Wydawnictwo: Media Rodzina 
Rok wydania: 2012
ISBN: 978-83-7278-670-8

Komentarze

  1. a ja myślę, że może i z aktorstwem skończy, ale czytać będzie :) też go uwielbiam!! Mój Synek ostatnio zasłuchuje się w Kubusiu Puchatku czytanym przez Gajosa :))) uwielbia! Mimo że ma dopiero 4 lata!! W kolejce stoją Dzieci z Bullerbyn w interpretacji I. Kwiatkowskiej :) ja sama już doczekać się ich nie mogę :) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz