Jennifer Yerkes "Zabawny ptaszek"


„Zabawny ptaszek” jest książką, którą można czytać (czasem niekoniecznie czytać!) z dziećmi w różnym wieku.

Jeśli masz w domu 2-3 latka, możecie bawić się w tropienie głównego bohatera. Bo ptaszek niby jest, ale tak naprawdę go nie ma. Wtapia się w tło. Maluchom spodoba się obrysowywanie paluszkiem kształtu ptaszka, właściwie to nadawanie kształtu bohaterowi – bo przecież go nie ma. Niektóre dzieci może będę musiały wpierw odszukać na obrazku tę intrygującą postać. Dla tych najmłodszych czytelników ptaszek będzie rzeczywiście zabawny, choć niektórzy recenzenci burzą się mocno, że tytuł źle przetłumaczono i nic tu nie jest zabawne, ale raczej dziwne (ja się trochę z nimi zgadzam).


Jeśli macie w domu przedszkolaka, tropienie również będzie dla nich ogromną frajdą. Oprócz tego przeczytawszy oszczędny tekst, możecie rozmawiać. Problem poruszony w książce nie jest jakoś nowy czy oryginalny. Kwestia inności, odmienności, a co za tym idzie cierpienia to przecież tematy stare jak sama literatura. Mnie od razu przypominają się ostatnio czytane „Niebieska niedźwiedzica” czy „Dziwne zwierzęta”. Myślę, że dla przedszkolaków to ważne i aktualne zagadnienie… ta odmienność – okulary, rude włosy, otyłość, zespół Downa… wymieniajcie, co chcecie. Yerkes przychodzi z pomocą. Pokazuje, że dobre jest to, jacy jesteśmy. Pokazuje jeszcze, że to marzenie, który nosi chyba w sobie każdy z nas, aby być wielkim i wyjątkowym, może nam kompletnie zrujnować życie (i to nauka dla dorosłych czytelników! :P)


Jeśli macie w domu dziecko w wieku szkolnym, możecie pokazać mu „Zabawnego ptaszka”, aby go zainspirować. To, co Yerkes robi w obrazie, jest niezwykłe. Kilka maźnięć, trzy kolory i jest wyjątkowe dzieło, nad którym można się pochylać i pochylać. I do tego ten oszczędny tekst… i szyty grzbiet książki przypominający zwyczajny zeszycik. Czyż to nie zaproszenie do tego, by zacząć tworzyć własne historie, książki?

Mała wielka rzecz ten „Zabawny ptaszek” :) W dodatku w takiej cenie, że nic tylko kupować :)

Możesz kupić tutaj: Zabawny ptaszek 

Wydawnictwo: Widnokrąg 
Wymiary: 180 x 235 x 4
Oprawa: Miękka
Ilość stron: 40
Rok wydania: 2013
 ISBN: 9788393298471

Komentarze

  1. Ujmująca książka! Znajoma dziesięciolatka zakochała się w tych wywijaskowych roślinkach!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz