Katarzyna Bajerowicz, Marcin Brykczyński „Opowiem ci, mamo, co robią mrówki”


Pozostajemy w kręgu książek, które śmiało można zaproponować najnajmłodszym czytelnikom. Publikacje z kategorii wiekowej 0-3 najczęściej rozpoznajemy po sztywnych, kartonowych stronicach. „Opowiem ci, mamo, co robią mrówki” wyrysowane przez Kasię Bajerowicz właśnie takie stronice posiada. A oprócz tego jeszcze ogromne (prawie a4) obrazy i tekstu w sam raz, by maluch się nie zdążył znudzić. A że nie znudzi się to Wam gwarantuję. Każda z czternastu rozkładówek przedstawia świat owadów – mrówek i ich sąsiadów – w różnych okolicznościach przyrody. Maluch może najpierw szybko przewertuje książkę… jeśli tak – tu rola jest rodzica. Wystarczy wtedy skorzystać z wierszyków-zagadek Marcina Brykczyńskiego, aby skupić dziecko na obrazie. A jak już raz spojrzy uważniej… będzie samo po wielokroć wracać do tego świata.


Na obrazach Bajerowicz sporo się dzieje. Ta książka przypomina nam inne – „Miasteczko Mamoko”, „Gdzie jest tort” czy nawet „Mapownik”. Je się przede wszystkim ogląda, aby budować własne historie, pobudzać wyobraźnię. Bajerowicz ma poczucie humoru, a ponieważ jej mrówki posiadają cechy ludzkie, biegają z papierem toaletowym do ubikacji, grają na gitarze miłosne pieśni dla królowej, malują jajka… ale oprócz tego oczywiście sporo pracują. Mają też sporo znajomych – turkucia podjadka, biedronki, dżdżownice, ślimaki. Możemy też podglądać owady raz w kopcu, raz przy stawie, nocą, zimą… trudno się znudzić:)

Wierszyki-zagadki Brykczyńskiego ćwiczą dziecięcą spostrzegawczość. Wyławiają jeden z elementów obrazu i na nim się skupiają. Czytelnik zaś ma odnaleźć ten element – mrówkę lecącą na dmuchawcu lub zapylającą kwiat miotłą – bądź odpowiedzieć na pytanie (ile mrówki mają mioteł?). Są też zadania „na całą stronę” jak: odnaleźć siedem różnic w dwóch obrazkach czy labirynt.


Wydaje mi się, że nieodłączną częścią tej książki jest strona internetowa „Mrowisko”. Tu rodzice doszkolą się w nazwach owadów – ja miałam kilka wtop, kiedy dzieci pytały, co to jest, a ja nie umiałam im odpowiedzieć. Możecie też ściągnąć kolorowanki, które – podobnie jak „Naciśnij mnie” – stwarza szansę, by zrobić książkę w domu:) Możesz kupić tutaj: Opowiem ci, mamo, co robią mrówki  

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 28
Format: 200x280 mm
ISBN: 978-83-10-12538-5

Komentarze