Krystyna Lipka-Sztarbałło „ Łazienkowe pytania”


Książki dla dzieci naprawdę można zrobić na każdy temat. Także na temat łazienki. Po tym jak parę lat temu pojawiło się kilka książek o arcyważnej kupie, sprawa toalety w literaturze nikogo już nie zgorszy:) Czymże jest umywalka w obliczu biegunki? …


„Łazienkowe pytania” to książka praktyczna i pożyteczna. Kiedy ją przeglądam, odnoszę nieodparte wrażenie, że przedstawia ona dzisiejszy, nowoczesny sposób podejścia do informacji. Przypomina mi wyszukiwarkę internetową. Gdy wrzucisz do niej hasło, zasugeruje ci ona odpowiedzi-linki z różnych dziedzin – kultury, sportu, historii, inżynierii, ekologii. Podobnie u Lipki-Sztarbałło. Weźmy na ten przykład hasło „sedes”. Otrzymamy:
  • procedury korzystania z sedesu przedstawione w obrazkowej instrukcji 
  • typy sedesów – od cebrzyka do luksusowego WC, które potrafi dokonać analizy laboratoryjnej kału i moczu 
  • wgląd w historię sedesu 
  • słynne sedesy, pisuary, a nawet… dom-toaletę 
  • synonimy: cebrzyk, nocnik, WC, sanitariat, latryny, szalet 
 Ten temat z kolei odeśle nas do kwestii wody. Ta do mycia – rąk, włosów, zębów… I tak dalej. Niby encyklopedia, ale interaktywna, choć papierowa.


W „Łazienkowych pytaniach” wiedzę na temat higieny podaje się dzieciom pod przykrywką ciekawostek. Ogromną rolę grają tu ilustracje. Te – choć ilustratorka zastosowała różne techniki – stanowią, o dziwo!, zgodną drużynę. Projekt łazienki wykonany w programie komputerowym, instrukcje, czarno-białe fotografie (dłoni przede wszystkim), ilustracje sensu stricto – czasem proste i dosłowne, czasem metaforyczne, głębokie… ale to wszystko razem gra.

Ja mam jeszcze wrażenie, że Lipka-Sztarbałło naśladuje niektóre elementy stylu Iwony Chmielewskiej, którą chyba wkrótce zacznę tytułować „Wybitna”. Myślę tu o szkicach ołówkiem, motywach dłoni i lalek, kolorystyce żółtawo-burej niektórych stron. Zupełnie Chmielewskiej wydają mi się strony wyklejki.


Co zrobić z „Łazienkowymi pytaniami”? Mogą się przydać na lekcjach, można podsunąć maluchowi, który „boi się wody”, można sobie czytać „siedząc na tronie”, można poszerzać horyzonty, można też stworzyć własny picturebook na przykład „Kuchenne pytania”.


Możesz kupić tutaj: Łazienkowe pytania 

 Wydawnictwo: Ezop 
 Oprawa: twarda
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788389133960

Komentarze

  1. Krystynę Lipkę-Sztarbałło znamy jako ilustratorkę i chyba na tej znajomości poprzestaniemy :) Choć sam tytuł wydaje się dość ciekawy.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz