Christina Bjӧrk, Eva Eriksson "Rycerze i smoki"


Jeśli Wasi synowie zazdrościli siostrom, że mają swoje „Księżniczki i smoki”, oto możecie przyjść im „na pomoc” i podarować „Rycerze i smoki”. Te dwie książeczki możecie kupować dzieciom przedszkolnym w ciemno – oba tematy bowiem (księżniczek i rycerzy) nie przestają być dla dzieci atrakcyjne. Moja ośmiolatka co prawda trochę już z tematu wyrasta, ale sześcioletni syn z kolei przeżywa wielką fascynację mieczami, tarczami i zbrojami. Dlatego – choć mamy tę książkę nie dłużej niż dwa tygodnie – jest już dość sfatygowana. Chłopcy wertują, wertują też ich koledzy, synowie z nią śpią i wożą ją w różne miejsca. Myślę, że okładkowa ilustracja rozpala ich wyobraźnię do czerwoności:)


Znajdziemy tu osiem historyjek tak krótkich, że całą książkę połyka się dosłownie za jednym posiedzeniem. Jednak mimo że opowieści są tak niewielkich rozmiarów, kryją w sobie bogactwo przygód, możliwości i bohaterów. A do tych ostatnich należą Artur, Hajmdal, Sigurd, Parsifal, Tristan, Jerzy oraz Ture Polikarp Lwi Cokół. Rozpoznajcie niektóre imiona? Oczywiście! To rycerze znani nam z angielskich, francuskich czy nordyckich legend. Tyle że Bjӧrk i Eriksson przedstawiają nam jedną przygodę z dzieciństwa tych wielkich rycerzy. Dowiemy się z nich na przykład tego, że Arturek dostał na urodziny dwa cenne prezenty – duży, okrągły stół oraz – od Merlina – sokoła, którego nazwał Pellerin. Tristan zaś uwielbiał grać na harfie. Grał tak pięknie, że psy i smoki kładły się u jego stóp i słuchały. I czy wiedzieliście, że Jerzy już jako dziecko miał swoje pierwsze walki ze smokami?


Autorki zapraszają dzieci do bajania. Jeśli czegoś o rycerzach i smokach nie wiesz, możesz historię dopowiedzieć sam – od czego masz wyobraźnię. A jak już wymyślisz, to koniecznie zilustruj. Jedno z moich ulubionych zajęć, to przyglądanie się dzieciom, które wertują książki. Nad obrazkami do „Księżniczek…” i „Rycerzy…” pochylają się z wielkim zainteresowaniem. Sugestywne, pełne – dla dzieci interesujących – szczegółów, kolorowe w sam raz…


Możesz kupić tutaj: Rycerze i smoki 

 Wydawnictwo: Zakamarki
Wymiary: 235 x 245 x 10
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2014
ISBN: 9788377760536

Komentarze