Justyna Styszyńska „Las i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy”


Zwierzęta. Temat zdawałoby się wyczerpany. Bo i w przedszkolu jakieś zajęcia i od najmłodszych lat dzieciom rodzice zwierzaki pokazują a to w zoo, a to w lesie. Do tego jeszcze dochodzą animacje zazwyczaj ze zwierzęcym bohaterem. Więc co by tu mądrego jeszcze w temacie wymodzić...

Justyna Styszyńska jakoś się nie przejmuje i zwyczajnie prezentuje czytelnikowi dziecięcemu leśnych bohaterów. Ciekawe jest może to, że skupia się na tym, jak zwierzyna wygląda, a nie jaka jest, jakie ma zwyczaje. Na przykład dzik: „Dzik ma mocny kark, sterczące trójkątne uszy małe oczka i długi pysk zakończony kłami. Ten pysk zwany jest gwizdem” albo łoś: „Łoś ma małe i słabo widzące oczy. Na pewno chciałby przetestować oczy innego zwierzęcia, by lepiej zobaczyć las”. Autorka w tych krótkich opisach zwraca więc uwagę na charakterystyczne cechy fizyczne, aby podkreślić, jak bardzo różni się jedno stworzenie od drugiego. Ostatnie zdanie zawiera zawsze pytanie bądź sugestię, zachęcającą czytelnika do zastanowienia się, jak inne zwierzę wyglądałoby z takim nosem, porożem czy uszami. Właśnie! Bo to, co tę książkę wyróżnia, to możliwość wyklejania zwierząt. Dołączone gustowne naklejki pozwalają dokleić nos wilka jeżowi, poroże jelenia sowie. Na dołączonych ilustracjach polany można też wykleić swoją własną wizję tego, co zwierzęta robią w lesie – kto z kim rozprawia i o czym.

Dwu-, trzy- czterolatki dają się złapać na tę formę pracy z tekstem. Niby edukacja, ale jednak zabawa. Niby spora dawka wiedzy, ale jak lekko podana. Szkoda tylko, że to całe wyklejanie kiedyś się kończy…:)


 Ja mam tylko techniczną uwagę. Nie lubię książek z kółkowym grzbietem. Dziecięce rączki mają ogromną łatwość w wyrywaniu stron, a i na półce jakoś się to średnio prezentuje i ogólnie „gryzie” się z książkami stojącymi obok. Tu, co prawda, druciana oprawa znalazła się z tyłu, nie jest aż tak widoczna, a na grzbiecie widać tytuł, jednak przy przewracaniu kartek nie jest wcale miło i trzeba poprawiać, wyciągać zachodzące na siebie strony.

Porządnie zajrzeć w książkę możecie na stronach projektu ZORROZ 1x365


Projekt książki i ilustracje: Justyna Styszyńska
Tekst: Michał Koziński
Wydawnictwo: Widnokrąg
Wymiary: 16,5 x 19,0 cm
Liczba stron: 32
ISBN 978-83-938652-7-7

Komentarze

Prześlij komentarz