Rafał Witek „Koala nie pozwala!”, Dorota Gellner „Myszka”


Lubię Wydawnictwo Bajka za to, że ze zrozumieniem pochyla się nad najmłodszym czytelnikiem – tym, który nie umie czytać, nie chodzi do przedszkola, nie ma cierpliwości do czytania długich opowieści, ale za to ma miłość do celulozy, którą najpierw musi - czuje taki wewnętrzny przymus - przeżuwać, a potem tarmosić, przeglądać w tę i we w tę. Od lat Bajka przygotowuje propozycje właśnie dla tych najbardziej wymagających czytaczy.

Kartonowe książeczki (format około a5) „Myszka” i „Koala nie pozwala!” to taka właśnie propozycja. Bajka twierdzi, że wiekowo od 3+, ale myślę, że już dwulatkom na pewno się spodobają.

Dorota Gellner przygotowała wierszyk o myszce. To tekst o emocjach, z którymi zmaga się małe stworzonko. Emocjach nie zawsze fajnych, jak złość, smutek, obraza, strach, wstyd, tęsknota, nawet rozpacz. Zdecydowanie tym negatywnym uczuciom poświęca się tu uwagę, ale autorka opowiada nam także, jak myszka się cieszy, śmieje i przede wszystkim kocha.

Kiedy myszka rozpacza,  
To zalewa się łzami. 
Ale kiedy się wzrusza, 
Także płacze czasami. 

Książeczka może więc pomóc dziecku zrozumieć własne uczucia, nauczyć je nazywać. Z tekstem ładnie korespondują ilustracje Dobrosławy Rurańskiej. Bogate motywy kolorystyczne zatrzymują oko na dłużej, a sama myszka budzi przyjemne uczucia.


"Koala nie pozwala!" Rafała Witka z kolei to tekst pełen humoru – typowego dla tego autora. Koala też zmaga się z uczuciami, zachowaniami, sytuacjami, których nie lubi. Koala jest asertywna – umie odmawiać, zgłaszać sprzeciw, zdenerwować się, okazać uczucie. Bardzo mi się ta postać podoba!

Czyś ty z Wilna, 
czyś ty z Łodzi, 
to Koali 
Nie obchodzi. 

Takie ma  
pan K. zwyczaje, 
że podpisów  
nie rozdaje. 

Świetnie w klimat tej historyjki o Koali wpisują się ilustracje Emilii Dziubak – pełne życia, ruchu, dowcipu. Ta Koala jest po prostu jedyna taka na świecie!
„Myszka” 
Ilustracje: Dobrosława Rurańska
Oprawa: Kartonowa
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Bajka 
ISBN: 978-83-65479-01-3

„Koala nie pozwala!” 
Ilustracje: Emilia Dziubak
Oprawa: Kartonowa
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Bajka 
ISBN: 978-83-65479-02-0

Komentarze

  1. Piękne ilustracje. Dla mnie ilustracje są jedną z najważniejszych rzeczy w książkach dla dzieci!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz