Justyna Styszyńska „Idol. Maria Skłodowska-Curie”


Nowoczesne szkoła to taka, która umie przekonać do siebie ucznia, która uczy niestandardowo i w której nauczyciele są pasjonatami. Ciekawe, czy o szkołach swoich dzieci potraficie tak powiedzieć. Jeśli tak – brawo! wygraliście! Jeśli nie – może trzeba próbować samemu coś zmienić. Ot, choćby zaproponować dyrekcji, nauczycielom coś ciekawego, coś nowego. To trudne, bo wymaga odwagi, ale myślę, że wraz z dojrzewaniem naszych dzieci, także i my dojrzewamy do tego, by o dobro dzieci zawalczyć.

Piszę o tym dlatego, że nowa książka Justyny Styszyńskiej (znanej nam z cyklu „Las…”, „Bieguny…”) powinna trafić do szkół jako pomoc naukowa dla nauczycieli. Autorka, która specjalizuje się w książkach interaktywnych, proponuje nam tutaj swoisty zeszyt ćwiczeń. Oprócz tego, że poznajemy sylwetkę wybitnej chemiczki, fakty z jej życia, drogę do kariery naukowej, dostajemy też sporą dawkę wiedzy z dziedziny fizyki i chemii. To drugie podane jakby przy okazji, wiele razy w związku z jakąś zabawą. Styszyńska proponuje, aby czytelnik pokolorował i powyklejał warszawską ulicę, pracownię uczonej, półki z przyrządami, próbówkami, lejkami. Mało tego, zachęca dzieci, aby podjęły pracę badawczą. Sugeruje, jakie materiały należy zebrać, jak przeprowadzić eksperyment, zostawia także wolne miejsce na sporządzenie notatek i wyciągnięcie wniosków. Mnie samej palce się rwą, by nadać tej książce osobisty charakter, przyklejając próbówki w stosownych miejscach i robiąc zapiski z doświadczeń chemicznych.


Od spotkania z Marią Skłodowską-Curie rozpoczyna wydawnictwo Widnokrąg serię „Idol”, czyli zestaw książek zadaniowych. Mnie przekonuje tutaj wszystko i pozostaje mi ufać, że jakimś sposobem słowa wieszcza – „O, gdybym kiedy dożył tej pociechy,/Żeby te księgi trafiły pod strzechy” - zmaterializują się.

PS
Tutaj link do scenariusza lekcji na podstawie książki:)Oprawa: Miękka
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Widnokrąg
ISBN: 978-83-944971-6-3

Komentarze

Prześlij komentarz