Roksana Jędrzejewska-Wróbel „Pracownia Aurory”


Książki dziecięce zawsze odpowiadają na potrzeby czasów. My akurat żyjemy w świecie, gdzie to, co wirtualne, wygrywa z tym, co realne. Wielu trąbi na alarm, że zarówno dorośli, jak i dzieci zbyt wiele czasu spędzają przed ekranami swoich smartfonów, komputerów czy tabletów. Właściwie to nie znajdzie się chyba nikt, kto uznałby, że siedzenie/chodzenie/leżenie z oczami utkwionymi w telefon jest czymś naprawdę dobrym. Mimo to – wszyscy jesteśmy w mniejszym lub większym stopniu uzależnieni od Internetu. Nawet teraz, kiedy czytasz tę recenzję, mógłbyś być gdzie indziej i wchodzić w relacje z drugim, z Twoim dzieckiem.

„Pracownia Aurory” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel dotyka tego problemu. Aurora jest starszą panią, która specjalizuje się w naprawie złamanych serc. Kiedyś Aurora miała wielu klientów, którzy przychodzili leczyć swojej złamane serce. Jednak dzisiaj nikt już nie przychodzi, bo ludzie przestali szanować swoje serca. Bohaterka postanawia zamknąć interes w jeden z tych burych, deszczowych dni. Jednak do jej zakładu wchodzi zmoknięta dziewczynka. Dopytuje o to, czy starsza pani się zajmuje. Zaskoczona tym, że Internet nie odpowiada na pytanie, jak się leczy złamane serce, prosi Aurorę o przyuczenie do zawodu… Uwaga! Nie wyjawiam wszystkich szczegółów fabuły, bo byłoby szkoda:)


Skromna i niepozorna książeczka Jędrzejewskiej-Wróbel zawiera maksimum treści. Podejmuje temat przemijania, samotności, starości, troski o siebie i o drugiego. Pokazuje też, jak bardzo zmienił się nasz świat w ciągu ostatnich lat, a co za tym idzie – jak bardzo zmieniły się relacje między nami. Autorka daje też prostą receptę, jak uleczyć drugiego z nieczułości. Myślę, że rodzice, czytający dzieciom, wyniosą z tej książki równie wiele, co dzieci.


Treść tej książki pośrednio nawiązuje do „Jelenia” tejże autorki. Kontynuuje autorka cyklu o Florce smutne opowieści, osadzone mocno w problemach tego świata. Osobiście jestem bardzo ciekawa, co jeszcze będzie chciała nam powiedzieć Roksana Jędrzejewska-Wróbel o nas, o trudach bycia, o naszych tendencjach do wyautowania się z życia. Bo wydaje mi się, że to nie ostatnia tego typu historia…

Ilustracje: Jona Jung
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2019
ISBN: 978-83-65479-47-1
Wydawnictwo: Bajka

Komentarze