Książki aktywnościowe

W lato bywa, że dzieci się nudzą... Zwłaszcza, gdy pogoda nie rozpieszcza. Raczej jestem przeciwniczką organizowania dzieciom czasu. Wierzę głęboko, że nuda jest potrzebna, kreatywna i dzięki niej powstają najdziksze pomysły! Jestem jednak też nauczycielem (nie tyle że aktywnym, raczej mam na myśli mój stan umysłu:P), ba!, od września startujemy z edukacją domową, do tego wszystkiego kocham książki, więc rozglądam się za nimi nawet jeśli chwilowo nie ma potrzeby ich nabywać, do nich zaglądać, bo swobodna zabawa na powietrzu wygrywa!

Uwielbiam książki aktywnościowe dla dzieci! Najchętniej sama rozwiązałabym wszystkie zadania! Przeglądając się propozycjom - na przykład tym ze strony Dwóch Sióstr - prawie wpadam w dziką zazdrość, że za moich czasów nie miałam takich możliwości inspirowania się.

Nadal dostajemy "Świerszczyka", który cieszy się u nas ogromnym powodzeniem i coraz więcej chętnych jest do "pierwszego czytania"... "Świerszczyk" w tym roku obchodzi 75-lecie istnienia i jest jedynym "starym" czasopismem, które przetrwało na rynku. Obok wierszyków i opowiadań znajdziemy tu na przykład takie "zadanka": Przed trzema laty pisałam - już po wakacjach - o książkach, które przypominają zabawy sprzed lat, czyli o "Brulionach zabaw...".

A tutaj kilka propozycji książek aktywnościowych, które mają piękna szatę graficzną, skrojone na dziecięcą miarę zadania, pobudzające kreatywność. Opisy pochodzą od wydawców!

Thomas Flintham „Labirynty i łamigłówki nie z tej ziemi”Książka Thomasa Flinthama to zbiór zabaw na papierze znanych już niektórym czytelnikom z „Labiryntów nie z tej ziemi” i „Łamigłówek nie z tej ziemi”. Znajdziecie tu mnóstwo zadań ćwiczących koncentrację, spostrzegawczość oraz umiejętność logicznego myślenia, a będziecie je rozwiązywać w nie byle jakim towarzystwie: z Astropiotrkiem zwiedzicie sąsiednie galaktyki, poznacie latające królikowęże i może nawet uratujecie króla przed okrutnym czarnoksiężnikiem? Przed wami świat labiryntów, w których przyjemnie się zgubić, i łamigłówek, nad którymi miło się głowić!


"To twoja nowa książka naukowa" wydawnictwo Bajka


Chcesz zostać wielkim naukowcem?

Naukowiec to ktoś, kto ma pasję odkrywania, jak działa nasza rzeczywistość. Nie będą ci do tego potrzebne ani próbówki, ani palniki Bunsena czy inne skomplikowane urządzenia.

Na początek sięgnij po tę książkę!

Znajdziesz w niej kilkadziesiąt nietuzinkowych pomysłów, jak prowadzić badania i obserwacje. Będziesz robić to samo, co słynni uczeni: analizować, kwestionować, próbować i eksperymentować. Uwaga! Może się zdarzyć, że zjesz obiekt swoich obserwacji, uniesiesz w powietrze spinacz bez użycia rąk lub zagrasz koncert na słomce do napojów!

Jest tu też miejsce na twoje notatki i rysunki, są także strony, które służą do wycinania i tworzenia różnych pomocy naukowych. Dzięki nim przeprowadzisz fascynujące doświadczenia. Będziesz się świetnie bawić i pokochasz przedmioty ścisłe! Po prostu otwórz tę książkę i pozwól, by wiedza sama wpadła ci do głowy!

Publikacja powstała we współpracy z MUZEUM NAUKI w Londynie, które jest odpowiednikiem warszawskiego Centrum Nauki KOPERNIK


De Latour Daniel, Bednarek Justyna "Skarpetka na tropie czyli kto ukradł złoty guzik"


Mama i Tata małej Be wybierają się na randkę. Przeglądając garderobę, Mama orientuje się, że jej ulubiony, elegancki żakiet nie ma guzika. Jedna ze skarpetek odkrywa w sobie żyłkę tropcielki i postanawia odnaleźć zgubę; wyrusza na poszukiwania. Po drodze musi rozwikłać jeszcze wiele zagadek: kto zjadł całą czekoladę mamy chomika? Jak pomóc aktorom, którzy zapomnieli, jakie role odgrywają w przedstawieniu? Skarpetka ma na wszystko radę, ale złodzieja nie ma i nie ma. Czy będzie mogła liczyć na pomoc sroki? A może złodziej ukrył się w kawiarni, do której poszła Mama? Dzieci tropią rzezimieszka wraz z dzielną skarpetką-detektywem: przechodzą przez labirynt, rozwiązują krzyżówki, rebusy i po nitce do kłębka dochodzą do rozwiązania zagadki.
Autorka znów pokazuje, że dla chcącego nic trudnego i warto podążać za głosem intuicji, a wtedy wiele rzeczy lepiej się uda. Także ta bohaterka pomaga wielu napotkanym bohaterom i zmienia ich los – a dzieci razem z nią.

Wydawnictwo Poradnia K oddaje w ręce małych czytelników specjalnie zaprojektowaną, inspirowaną przygodami ulubionych dziecięcych bohaterów activity book. Po mistrzowsku zilustrowana, przepełniona kalamburami, zagadkami, quizami, kolorowankami oraz ćwiczeniami rozwijającymi pamięć i wyobraźnię, dostarczy wielbicielom talentu Justyny Bednarek i Daniela de Latoura mnóstwa niezapomnianej zabawy.

Aby dobrze rozwiązywać zadania, warto znać losy bohaterów z „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek” i „Nowych przygód skarpetek (jeszcze bardziej niesamowitych)”, ale nie jest to warunek konieczny. Bardzo przydadzą się tu spryt i skupienie. Pomoc rodziców nie jest potrzebna, ale może będą chcieli się włączyć do wspólnej zabawy, kolorować i rozwiązywać łamigłówki. Na końcu książki znajduje się lista odpowiedzi, więc nawet jeśli któraś zagadka będzie za trudna, można wspomóc się kluczem.

Czy autorzy każą nam długo czekać na trzecią część przygód skarpetek? Tego nie wiemy, ale na pewno czas oczekiwania umili wyjątkowa activity book, która będzie idealnym prezentem na mikołajki lub pod choinkę.

Pierwsza część skarpetkowej sagi - „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” – osiąga rekordowe nakłady. Była najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej zeszłego roku. Została uznana za Najlepszą Książkę Dziecięcą Roku w konkursie „Przecinek i Kropka” i otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Znalazła się w kanonie lektur szkolnych dla klas I-III, obok takich pozycji jak choćby „Baśnie” Hansa Christiana Andersena czy „Brzechwa dzieciom”. Została też przetłumaczona na czeski. Cały czas dostępne są pozostałe tytuły autorstwa pisarki: „Pięć sprytnych kun” (książka z nominacją literacką do tytułu „Najlepszej książki dziecięcej” w konkursie IBBY) w oraz „W to mi graj. Bajki muzyczne” z mistrzowskimi ilustracjami Józefa Wilkonia.


Hałucha Monika , Graboś Anita "Heca w kurniku, czyli krzyżówki, labirynty, kolorowanki i inne zabawy ortograficzne dla dzieci"


Trzymasz w rękach istną kopalnię łamigłówek dla dzieci. Można tu błądzić w labiryntach, rozwiązywać krzyżówki, kolorować ukryte obrazki, tropić różnice. Dobra zabawa i trening logicznego myślenia zapewnione! A dodatkowo nauka języka polskiego – wszystkie ćwiczenia doskonalą znajomość ortografii.

Monika Hałucha jest absolwentką filologii polskiej oraz studiów podyplomowych, w ramach których badała literaturę dla dzieci i młodzieży pod kątem wyzwań nowoczesności. Pracuje jako redaktorka, popularyzuje czytelnictwo, prowadząc z przyjaciółmi warsztaty Czytaki i Spółka oraz działając w Polskiej Sekcji IBBY. Kocha słowa – czyta niemal wszystko i od zawsze. Kolekcjonuje piękne książki dla dzieci.

Anita Graboś jest absolwentką wydziału grafiki na warszawskiej ASP. Ilustruje książki, kolorowanki, projektuje okładki do książek dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z magazynem „Świerszczyk”, gdzie prowadzi rubrykę „rysunkowo”.


Lidstrom Clara, Nyberg Annakarin"Zró to krok po kroku"


Praktyczna książka dla dzieci, które lubią majsterkować i robić coś własnymi rękami. Znajdą w niej pomysły na przedmioty do samodzielnego wykonania, np. szczudła, skrzynkę na listy, torbę czy grę memo, z wykorzystaniem tego, co mogą znaleźć w domu: puszek po konserwach, pudełek, kleju, farby i papieru. I najważniejsze: ta książka jest tylko dla dzieci! Dorośli powinni trzymać się z daleka, chyba że dziecko samo poprosi o pomoc.

Komentarze