Mike Barfield „Jest chemia! Śledztwo w sprawie pierwiastków ukrytych w twoim domu”

 


Kolejna genialna książka, która rozbudza dziecięcą ciekawość i sprawia, że nauka przychodzi sama… Heh… gdyby podręczniki tak były napisane, tak zilustrowane i jednocześnie prezentowały tak praktyczną wiedzą – nikt nie powiedziałby, że nie lubi chemii…

Ponieważ miniony rok szkolny przeżywaliśmy w edukacji domowej, miałam okazję wrócić do nauki chemii w klasie 7. Pamiętam, kiedy sama byłam w podstawówce i pamiętam chemię… było to kompletnie niezrozumiałe i trudne. Być może także za sprawą naprawdę słabego nauczyciela, bo już w liceum chemia spodobała mi się bardzo. Także teraz, kiedy z synem (tak, tak, uczyłam się razem z nim!) przedzieraliśmy się przez kolejne rozdziały, nie mogłam wyjść z podziwu, jak świat jest misternie skonstruowany, w najdrobniejszym szczególe dopieszczony… To niesamowite, że tak wiele elementów – czyli pierwiastków – tak doskonale do siebie pasuje, a nawet kiedy do siebie nie pasują – z ich zderzenia wynika coś nowego i niezwykłego! Ale do rzeczy… Książka „Jest chemia!” również została napisana tak, aby ten zachwyt światem dało się poczuć.


 

Pierwszych kilka rozkładówek to wprowadzenie, w którym poznajemy podstawowe terminy, ale nie na zasadzie regułek i definicji, raczej jako opowieść. I wszystko oczywiście zaczyna się od Wielkiego Wybuchu. Kolejne strony to już przyglądanie się bohaterom zamieszania, czyli pierwiastkom. Każdy jest opisany wg pewnego – wcale się nienarzucającego – schematu:

  • nazwa
  • symbol
  • właściwości
  • „znajdziesz go w:”
  • notka: występowanie, znaczenie
  • ciekawostki

Informacje prezentuje nam niezmordowany Sherlock Holm i jego niesforni pomocnicy (wyglądają jak myszy). Notatki dotyczące pierwiastków przetykane są „Atomowym komiksem”, w którym – a jakże! – również prezentuje się ciekawe informacje dotyczące chemii. Wszystko okraszone subtelnym humorem Sherlocka Holma. Można? Można!


 

Warto książkę pokazać dzieciom zanim zaczną uczyć się chemii w klasie 7. Być może złapią bakcyla zanim przyjdzie im się mierzyć z jednak trudnymi zagadnieniami wymakającymi z podstawy programowej.

Oprawa: twarda

Rok wydania: 2021

ISBN: 978-83-10-13487-5

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Komentarze