Aleksandra Cieślak “Książka do zrobienia. Twórz i odkrywaj siebie”

 


Czy kiedykolwiek marzyliście o tym, by stać się architektami słów i obrazów? „Książka do zrobienia” Aleksandry Cieślak to absolutny festiwal kreatywności, gejzer z pomysłami na aktywność twórczą... Jednocześnie jest naprawdę dziełkiem przemyślanym i prowadzi nas ku temu, aby przyjrzeć się procesowi projektowania książek. Od pierwszych stron czytelnik zostaje wciągnięty w wir twórczej energii, która eksploduje w dowcipnych i pouczających ćwiczeniach. Uwaga! Już na okładce widnieje informacja, że jest to publikacja “dla młodzieży i dorosłych”, z którą to sugestią całkowicie się zgadzam! Niektóre strony są odważne, niektóre grafiki rozbierane... Weźcie to pod uwagę! Szacun dla wydawnictwa za tę informację! 

Książkę otwiera cytat z Schopenhauera: “Nie wolno nigdy w postępowaniu swym wzorować się na innym człowieku, ponieważ sytuacja, stosunki, okoliczności nie są nigdy identyczne, a różnice charakterów nadają też czynowi odmienne zabarwienie; stąd gdy dwaj robią to samo, to nie jest to samo. Po dojrzałej rozwadze i głębokim namyśle, należy działać stosownie do własnego charakteru. A więc i w praktyce oryginalność jest niezbędna; inaczej czyn nie pasuje do człowieka”. Cieślak, poprzez szereg inspirujących ćwiczeń, pokazuje, że prawdziwa sztuka i wartościowe projekty powstają wtedy, gdy twórca działa w zgodzie z własnym charakterem i intuicją. Każda strona „Książki do zrobienia” przypomina, że jedynie oryginalność i autentyczność prowadzą do stworzenia czegoś naprawdę wyjątkowego. Jednocześnie trzeba dodać, że pomysły Cieślak to czasem czyste szaleństwo i z przykrością stwierdziłam, że JA SAMA jestem dość pozamykana i chyba jednak potrzebowałabym czasu, żeby się otworzyć na jej pomysły! 

 ALE książka ta, niczym alchemiczne laboratorium, łączy zabawę z nauką, odkrywając przed nami tajemnice pomysłów, typografii, obrazów i kompozycji. Cieślak prowadzi nas przez zawiłości relacji między słowem a obrazem, pokazując, jak te elementy mogą stworzyć coś więcej niż sumę – mogą stworzyć prawdziwą książkę. 

 


Czytelnicy zostają zaproszeni do eksperymentowania i wyrażania siebie na różne sposoby. Możemy spróbować swoich sił jako pisarze, tworząc limeryki, jako ilustratorzy, malując upływ czasu, czy jako typografowie, ozdabiając litery. Ćwiczenia te nie tylko rozwijają umiejętności, ale również pozwalają na szaleństwo twórczej ekspresji... Nie ma granic ani limitów dla Twojej wyobraźni - zdaje się powtarzać Cieślak na każdej stronie! 

 


Ale „Książka do zrobienia” to nie tylko zabawa z formą i treścią – to także refleksja nad samą istotą książki. Autorka podkreśla, że książka jest dziełem sztuki nie tylko przez to, co przekazuje, ale także przez to, jak jest zaprojektowana. Jakość papieru, typografia, oprawa – każdy z tych elementów ma znaczenie i wpływa na ostateczny odbiór dzieła.

„Książka do zrobienia” to prawdziwa odyseja kreatywności, która z pewnością zainspiruje zarówno młodzież, jak i dorosłych. To idealna pozycja dla tych, którzy chcą odkryć, jak wiele radości i satysfakcji może przynieść tworzenie własnej książki. Więc chwyćcie za pióra, farby i papier – i zacznijcie swoją własną przygodę z książką, która czeka na zrobienie.

Zobacz fragment książki

Oprawa: miękka 

Rok wydania: 2024 

ISBN: 978-83-8150-592-5 

Wydawnictwo: Dwie Siostry 

Kategoria wiekowa 15+

Komentarze