Anna Czerwińska-Rydel "Sekretnik Matyldy"


U Matyldy, bohaterki trzeciej już powieści Anny Czerwińskiej Rydel, wiele się zmieniło. Przede wszystkim jej rodzice, którzy po wielu latach rozstania, odnaleźli się, w końcu zamieszkują razem. Nasza mała bohaterka wchodzi w wiek dojrzewania – nie tylko zaczyna przyglądać się swemu ciału, ale przede wszystkim zaczyna stawiać sobie i światu trudne pytania. Matylda daje się też poznać od strony towarzyskiej – spotykamy się z jej przyjaciółką Julką i nieśmiało obserwujemy z nią chłopca, który gna gdzieś na rowerze. Wiele zmienia się też w świecie przedstawionym – odchodzi kotka Zwrotka, ale za to pojawia się wybranka serce kota Gawota – Gama i jej siedmioro kociąt. Nadal jednak całość spaja muzyka – największa pasja naszej bohaterki, którą ta potrafi usłyszeć nawet w szumie morza.

Podoba mi się mądrość książek z serii o Matyldzie. Autorka pozwala, by jej bohaterka stawiała naprawdę trudne pytania – czym jest miłość i jak ją poznać? czym jest wolność i odpowiedzialność za drugiego? Czerwińska-Rydel wskazuje tu na postać pani Alicji (starszej i samotnej nauczycielki Matyldy) oraz jej syna Mateusza, który szuka wolności w Brazylii, gdzie ma grać na bębnach i dokąd koniecznie chce zabrać mysz Elę. Subtelnie wyjaśnia czytelnikowi różnicę między wolnością i swawolą. Sporo miejsca poświęca też kwestii młodzieńczego buntu, relacjom dzieci z rodzicami. Na kartach powieści pojawia się też postać kapucyna, ojca Marka, który tym razem zastępuje panią Alicję w roli pocieszyciela i dobrego ducha. To jego rady i sugestie zdają się leczyć relacje.

Nie znajdziemy tu na szczęście nachalnego dydaktyzmu. U Czerwińskiej-Rydel świat jest jakiś taki naturalny, porządek, który triumfuje w końcu nad chaosem, okazuje się tak oczywisty! Podoba mi się to nazywanie rzeczy po imieniu, wyraźne wskazywanie na autorytety, odwoływanie do wartości. To zdecydowanie książka o czymś, książka mająca ambicję poprowadzić młodego czytelnika (chyba przede wszystkim czytelniczkę) przez gąszcz pytań, które z całą pewnością mu się nasuwają.

Powieści o Matyldzie uwrażliwiają. Na muzykę – wielokrotnie pojawiają się tu tytuły utworów muzyki klasycznej, ale także wskazuje się na obecność tejże w świecie nas otaczającym. Na literaturę – piękne i mądre cytaty z książek Tove Jansson czy Przygód Piotrusia Pana dają do myślenia i stanowią swoisty komentarz dla wydarzeń.

Ciekawa jestem, czy Anna Czerwińska-Rydel zdecyduje się na kolejną część. Ja bym sobie następnej życzyła:)

Możesz kupić tutaj: Sekretnik Matyldy

Oprawa: Twarda
Ilość stron: 136
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Bernardinum
Wymiary: 17.5x23.0cm
ISBN: 9788373807334

Komentarze

 1. Nie znam żadnej z jej książek, ale ta wydaje się być naprawdę ciekawa. W sam raz dla dorastającej młodzieży. Chociaż prawdę mówiąc... Teraz ona tak szybko dojrzewa, że już nie wiadomo, kiedy kończy się bycie dzieckiem, a zaczyna "prawie dorosłym".

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę koniecznie po nie sięgnąć! Z innych historii o Matyldzie znamy "Zaczarowany dom Matyldy" Mariusza Niemyckiego i wspaniałą opowieść "Matylda" Roalda Dahla. Fajnie będzie poznać jeszcze jedną i to po takiej zachęcającej recenzji:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Karolino, zachęcam, zwłaszcza jeśli masz córkę w wieku szkolnym. Seria o Matyldzie to mądre książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. jest lepszy video na you tubie

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz