Birgitta Stenberg, Mati Lepp "Billy i tajemniczy kot"


Bardzo lubimy książki obrazkowe. Szczególnie trzylatek Janek obcuje ostatnio z tego typu pozycjami. Billy, bohater książki Birgitty Stenberg, jest jednym z jego ulubionych bohaterów. Pewnie dlatego, że wyglądają dość podobnie:)
 
Billy, mały chłopiec, budzi się pewnej nocy. Za oknem spostrzega coś wielkiego i czarnego. Wcale się nie boi, bo kiedy to coś wchodzi do pokoju, okazuje się być pięknym, rudym kotem. Nasz mały bohater karmi kota, a potem kładzie się z nim spać. Rano równie ciepło do kota nastawiona jest mama Billego, pani ze zwariowaną fryzurą:) Wkrótce Billy’ego odwiedza przyjaciółka, Lotta. Razem bawią się na dworze, ale chłopiec nie zdradza jej teajmnicy o nocnym gościu. Do dzieci podchodzi także Kim, którem zgubił się gdzieś kot.


Opowieść Stenberg, bogato i z humorem zilustrowana przez Matiego Leppa, dotyka kilku ważnych zagadnień. Te dwa najważniejsze to kwestia kłamstwa oraz konieczności dokonywania wyboru i rezygnowania z przyjemności. Nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów, ale – jeśli chodzi o ten ostatni problem – to podobną fabułę odnajdziemy w książce Wilhelmina i aksamitny nosek. Coraz częstszy problem alergii na sierść zwierząt staje się więc już tematem książek dla dzieci. I dobrze! Bo podsuwając książeczkę o sympatycznym Billy’m, z którym dziecko może się utożsamić, łatwiej będzie rodzicowi wyjaśnić, dlaczego pewnych zwierząt w domu trzymać nie możemy. A przy okazji mamy okazję rozmawiać z dziećmi o opiece nad zwierzętami oraz o przyjaźni, bo te tematy również tu zostały poruszone .

Możesz kupić na stronie wydawnictwa: Billy i tajemniczy kot

Ilustracje: Mati Lepp
Przełożyła: Hanna Dymel-Trzebiatowska
Ilość stron: 32
Rok wydania:2010
Wydawnictwo: EneDueRabe
Format: 187x 258 mm
ISBN: 9788362566006

Komentarze

Prześlij komentarz