Joanna M. Chmielewska „Muszla”


Obrodziło autorkami o nazwisku Chmielewska w dziecięcej literaturze:)

Joanna M. Chmielewska specjalizuje się w historiach podejmujących temat trudnych emocji. I robi to dobrze, bez narzucania się, miękko, bez gotowych scenariuszy, czasem stawiając mu (dziecku) pytania. Powiedziałabym też, że robi to po naszemu, po swojemu. Bardzo się oglądamy na Skandynawów i ich sposób opowiadania o emocjach dziecka. A tymczasem mamy swoich autorów, którzy – rozumiejąc polskie dziecko – potrafią świetnie o braku tolerancji, depresji, tęsknocie, śmierci opowiadać.

cudowna jest ta łuska smocza na ilustracjach!

Najnowsza opowieść autorki „Niebieskiej niedźwiedzicy” dotyka kwestii opuszczenia, tęsknoty, depresji, samotności. To, co od razu zauważamy, że różni tę publikację od podobnych skandynawskich, to brak dosłowności. Autorka pokazuje nam zwierzęcych bohaterów – bociana Felka i smoka Jędrka. Przez chwilę obserwujemy ich powoli rodzącą się przyjaźń – pierwsze spotkanie na skraju łąki, stereotypy, które im wpojono, potem wspólne zabawy, poznawanie inności drugiego, godzenie się na to, że drugi nie jest taki jak ja. Ale zasadniczy trzon tej opowieści rozgrywa się w momencie, kiedy Felek musi odlecieć do ciepłych krajów. Jędrkowi trudno się z tym odejściem pogodzić, wpada w depresję. Jest z nim naprawdę źle. Na szczęście pojawia się Mędrzec z Lasu, który nie rozwiązuje problemu, nie leczy ran smoka, ale pomaga mu przez to trudne doświadczenie przejść. Daje mu zaczarowaną muszlę – coś, co pozwala się wygadać, ale też pokazuje tęsknotę tego drugiego („będzie czuł (bocian – przyp. nacz.-glin.), że o nim pamiętasz”).

i te dmuchawce!

W opowieści Chmielewskiej jest miękkość, delikatność, jest troska o czytelnika. To nie jest lektura, która by czytelnikiem dziecięcym wstrząsnęła, choć przecież podejmuje bardzo trudne tematy. Takie też są ilustracje Agnieszki Żelewskiej. Ich prostota, oddziecięcość sprawia, że maluch może się tu czuć jak u siebie, bardzo bezpiecznie.

wszystko, co złe, kiedyś się kończy!


Możesz kupić tutaj: Muszla 

Ilustracje: Agnieszka Żelewska
Wydawnictwo: Bajka
Wymiary: 195 x 270 x 10
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788361824664

Komentarze