Sarah Tavernier, Alexandre Verhille „Monumentalne cuda i rekordy Architektury”


Wielki sukces „Map” stał się zapewne inspiracją dla wielu autorów. „Monumentalne cuda i rekordy Architektury” być może czerpią z pomysłu Miezielińskich, a może nie. Faktem pozostaje, że obie pozycje są dużych rozmiarów i zyskują uwagę czytelnika dzięki ogromnej ilości szczegółów. Wędrujemy przez kontynenty, poznając kolejne ważne dla danego miejsca punkty. W przypadku książki francuskich autorów – są tu punkty architektoniczne.
Wiedzę o architekturze sprzedają autorzy w sposób uporządkowany. Wpierw przyglądamy się mapie kontynentu z naniesionymi miniaturami monumentalnych budowli. Na kolejnych rozkładówkach przenosimy się w konkretne rejony, by z uwagą przyjrzeć się szczegółom, dotrzeć do owych „cudów i rekordów”. Rozkładówki utrzymane są w jednolitej kolorystyce – zieloności, żółcie bądź róże, niebieskości – co sprawia, że pierwszy rzut oka jest męczący. Nie wiadomo, na czym skupić wzrok. Oko szybko jednak odnajduje sposób na poruszanie się po tym niezwykłym atlasie. Ja czytam tę książkę od flagi. Pozwala mi ona się zorientować, z jakiego kraju jest budynek. Dopiero potem przyglądam się szczegółom - jak się nazywa, kiedy go zbudowano, jakie było tempo pracy, kto jest architektem i inne (waga, ilość miejsc, ciekawostki).


Jakie budynki tu znajdziemy? I te nowoczesne, i te zabytkowe. I te użytkowe jak drapacze chmur, mosty, stadiony czy filharmonie, i te sakralne, pożytku publicznego jak pałace, świątynie, muzea, pomniki. Także Polska ma w tej książce swój udział. Stare Miasto w Warszawie oraz Filharmonia w Szczecinie dumnie reprezentują nasz kraj.


„Monumentalne cuda i rekordy Architektury” zapewne nie wyczerpują tematu. Sama tylko polska architektura wystarczyłaby na stworzenie osobnej książki. Jednak wybór, z jakim się tutaj spotykamy daje duży ogląd tego, nad czym człowiek przez wieki się trudził oraz co i jak budował.

Po "Mapach" to kolejny must have dziecięcej półki z książkami!

Możesz przyjrzeć się innym pomysłom tych autorów na ich stronie CARTOGRAPHIK.


Ilustracje: Alexandre Verhille
Oprawa: Twarda
 Stron: 45
 Rok wydania: 2017
Wydawnictwo: Dwie Siostry 
ISBN: 978-83-65341-37-2

Komentarze