Tomasz Elbanowski „Ortografia w wierszykach”


 

Wiemy już, że dzięki wierszykom można nauczyć się o polskich królach i tabliczki mnożenia. Elbanowski proponuje, aby uczyć się także ortografii w ten sposób. W trzech jego książkach przyglądamy się wyrazom, które zawierają trudne Ó, Ż i H. Jaką metodę ma autor? Bynajmniej nie uczymy się zasad, tak jak niegdyś robiliśmy to w szkole („-uje się nie kreskuje, bo się dostaje dwóję”). Raczej uczymy się wierszyków, w których nagromadzono wyrazy z daną literą. Skąd taki – wydaje się odwrócony – pomysł na naukę? Elbanowski, wielodzietny ojciec, wspomina, jak pewnego dnia jego dzieci postanowiły zrobić własne zoo. Przygotowały zwierzątka na patyczkach i każdy podpisały. W wyrazach było mnóstwo błędów ortograficznych – nawet w wydających się prostymi słowach jak mrówka. Ta sytuacja stała się impulsem dla autora, by przygotować dzieciom wierszyki. Tym bardziej, że także jemu mama pomagała z trudnymi wyrazami, wieszając nad biurkiem kartki ze słowami, z którymi sobie nie radził. 


 

Elbanowski twierdzi, że w słowniku, który znajdziemy na końcu każdego zbioru, znajdziemy wszystkie (!) podstawowe słowa z daną trudnością ortograficzną. Być może słowo „wszystkie” jest lekką przesadą, jednak rzeczywiście znajdziemy tu słowa, które każdy uczeń znać powinien. Wierszyki dotyczą różnych tematów, bliskich dziecku. Najczęściej też mają w sobie element żartobliwy. Ja osobiście uważam, że wiele z nich to „wierszyki łamiące języki” i mogłyby posłużyć też logopedom! 

Sprawdźmy kilka z nich: 

Doktor Jan Żółtko w przychodni „Zdrówko” 

badał efekty żywienia krówką. 

Wśród rówieśników odkrył różnicę, 

kto jadał krówki, ten miał próchnicę.

 

albo: 

Reżyserka pokaże reportaż „W głębinach” 

o szarży ludożercy – żarłacza rekina. 

W potężnej jego żuchwie 

jest miażdżąca siła. 

Film tylko dla odważnych, 

krew mrożący w żyłach. 

 

i H: 

Husaria w boju zahartowana

z hymnem na hasło rusza hetmana. 

Mahometanie, zhańbieni płaczem, 

hołd złożą, zamiast wrócić z haraczem. 

 

Wierszyki mogą się stać też impulsem do tworzenia własnych rymowanek. Można też zrobić konkurs, kto w dwuwersie nagromadzi więcej wyrazów z trudnością ortograficzną. I wcale nie jest to takie łatwe! To do dzieła! 

 


Oprawa: twarda 

Rok wydania: 2020 

ISBN: 978-83-952618-2-4; 978-83-952618-6-2, 978-83-952618-0-0 

Wydawnictwo: Tabula Rasa

Komentarze