"Grzegorz Kasdepke dzieciom"


Na Fejsbuku Grzegorz Kasdepke wspomina swoje spotkania z małymi czytelnikami. Czytamy:

Z cyklu „Pytania od czytelników”.
Miejscowość Łazy, nieopodal Warszawy.
Pierwszoklasistka:
- Pan pisze tylko Kasdepke, czy jeszcze coś?
 Trudno się dziwić pytaniu, skoro autor wydał książkę, która nosi tytuł Grzegorz Kasdepke dzieciom (i żeby było jaśniej – na okładce tytuł stoi dużymi literami). Kto? – Grzegorz. Komu? – dzieciom. Co? – kasdepke? Cóż się musiało roić w głowie pierwszoklasistki, na myśl o „kasdepke”? Myślę i myślę, wymyślić nie mogę…

Grzegorz Kasdepke dzieciom to książka wydana, obok Poczytaj mi, mamo oraz Agnieszka Osiecka dzieciom, z okazji 90 lat istnienia Naszej Księgarni. W zbiorze znajdziemy niektóre pozycje wydane przez autora pod skrzydłami NK. Jest więc Bajkolandia, Bodzio i Pulpet, Maja i Filip, Przygody detektywa Pozytywki, Uczucia, Nieznane przygody Kacpra. Historie zostały bogato zilustrowane przez Marcina Piwowarskiego i Piotra Rychela.

Zanurzenie się w opowieści pana Grzegorza to uczta pierwsza klasa. Uwaga, uwaga! Grozi bólem brzucha! Ale nie z przesytu, tylko od niesamowitej porcji dobrego humoru. Autor uwielbia oddawać głos dzieciom, a te okazują się nieco krnąbrne (Maja i Filip) i ciut przemądrzałe (Bodzio i Pulpet). Dorośli zawsze mają z nimi co robić (Przygody detektywa Pozytywki). Uwielbiam te dzieciaki, choć zapewne gdybym je spotkała, szybko na mej głowie pojawiłyby się siwe włosy. Kasdepke stawia też w swoich bajkach tezy (a czasem pytania), przy których dorosły myśli sobie: „no tak, oczywiście” albo „w sumie dlaczego nie!?” (Bajkolandia). Nade wszystko zaś świat przedstawiony jest niesłychanie kolorowy – to wrażenie jest pewnie zasługą ilustracji, które zrosły się z postaciami stworzonymi przez autora tak mocno, że trudno sobie wyobrazić je w innym wydaniu.


Nie ukrywam, że jestem wielką fanką twórczości Kasdepke. Pisałam już o jego książkach kilkakrotnie (Z piaskownicy w świat, Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci, Słodki rok Kuby i Buby, Horror!, czyli skąd się biorą dzieci) . Dlatego dla mnie takie wydanie zbiorcze to rewelacyjny pomysł.

Możesz kupić tutaj: Grzegorz Kasdepke dzieciom

Ilustracje: Piotr Rychel, Marcin Piwowarski
Oprawa: Twarda
Ilość stron: 280
Rok wydania: 2010
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Wymiary: 16.5 x 21.5 cm
ISBN: 978-83-10-11895-0

Komentarze

 1. Sama uwielbiam czytać książki Kasdepke ;P Zwłaszcza Detektywa Pozytywkę czy Kubę i Bubę ;D

  OdpowiedzUsuń
 2. miałam ostatnio tą książkę w ręku i nie kupiłam. Ale chyba się skuszę :) Jagna ostatnio chce znowu, żeby jej czytać. Chociaż bardzo lubi rymowanki, wręcz mogłabym jej czytać ciągle.

  OdpowiedzUsuń
 3. Szukam nietuzinkowych ludzi, którzy lubią czytać i pisać bajki, wiersze, lub opowiadania dla dzieci.
  www.bajkownia.org Chętnie opublikujemy Twoje bajki i wiersze dla dzieci na witrynie.

  Bajkownia to prawdziwa Fabryka Bajek. Każdy może napisać bajkę dla dzieci i opublikować ją na naszej witrynie. To najprostszy sposób by dotrzeć do małych i dużych czytelników. Bajkownia to także miejsce, w którym możemy czytać naszym pociechom bajki pozbawione przemocy :) Nie wahaj się ani chwili, podziel się z nami światem Twojej fantazji :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz